Prijava

Bitka za Hogwarts, Helmov Ponor, Minas Tirit...

Само да кажем Хенри Пети и Ажинкур.

Auuuu gde se toga seti svaka čast! Ja mislim da istorija nije zapamtila takav odnos snaga,takve formacije i takav odnos mrtvih....

Ako se dobro sećam Englezi su imali valjda samo 5 000 strelaca i nešto mizerno pešadije par stotina,a Francuzi 40 000 i kusur kompletne armije.... Bilans Nekih 200 mrtvih Engleza i 15 000 mrtvih Francuza :) Mislim nije smešno,zbog toliko izginulih Francuza,ali je svakako veličanstveno,pa meni je to bolje čak i od filma 300 :)

P.S. da li ima neki film sniimljen o toj bitki?

Нема филмови, само документарци. А замисли само, Хенри Пети, узјахује на коња, ставља шлем и јебено не каже "Напред јунаци" или тако нешто него "За мном" и креће први у јуриш, малобројна енглеска војска се формира у стрелу на чијем шпицу је јебени краљ и јебе французима матер толико величанствено да их енглези и дан данас дркају за то.

Carska tema. Pozdravljam.

Ja bih izdvojio bitku prilikom odbrane Beograda 1915, pod komandom Dragutina Gavrilovića. Delom zato što sam beogradski drogaš, ali zapravo zbog neprejebive hrabrosti samog majora i srpskih vojnika. Rokali su se sa distance od , kažu, tridesetak metara, a austro-ugari su bili daleko brojčano nadmoćniji. Kada bi im brojčana nadmoć opadala, oni bi doveli nove trupe i bitka je trajala vise od jednog dana. Kada je postalo izvesno da će austrougari da zauzmu mostobran, Gavrilović je naredio juriš (jako poznat govor), gde su apsolutno svi vojnici krenuli. Ispostavilo se kasnije da su austrougari ipak uspeli da zauzmu zeljenu teritoriju. Kako god, nekako mi sadašnje ratovanje i vojske deluje kao ištvankostićizam u poredjenju sa tim mudonjama iz 900 i neke.

Pacove, ta bitka se ne smatra "smrću" viteštva za džabe. Ko normalan juriša sa 5000 vojnika na celu jebenu armiju?

E jbg,a za 300 ima film a iskreno ono je po meni više bajka nego bilo šta drugo,još kada mu dodaš Holivud,šta da ti pričam dalje...

A što se engleza i francuza tiče,pa ja ne znam ni jednu jedinu stvar gde francuzi drkaju engleze,jednostavno nemaju za šta :) ,englezi su ih stvarno tukli gde su stigli ne kažem ni da francuzi nisu imali par svojih momenata,ali ni približno koliko englezi... Da li bili saveznici da li protivnici englezi uvek drkaju francuze,već mi ih postaje žao :)

A što se same bitke tiče,dobro da budemo realni i engleze su što se kaže bogovi pogledali,englezi su uvek forsirali tu konjicu u svim oblicima a pogotovo tešku a baš tada im je konjica bila nedostupna, a ko za inat francuzima,kaže kiša je tukla danima,i to u tolikim količinama da su se davili u blatu,a teška konjica im je bila pretežna u toj bitci... Ne kažem potrebna je i sreća za tako nešto ali što ti kažeš ni junaštvo nije izostalo tog puta kod engleza.... Imaš li neki link ka dokumentarcu ili bar ako znaš naziv?

Не знам тачно али било је на Хисторију чини ми се, гуглај па ћеш да нађеш нешто сигурно.
Џело, потребна су муда као у бика, јебеш логику, чиста, велика муда.

Čovek je našao odličnu lokaciju, ukopao kočeve i sjebao konjicu, koja je masivan deo vojske bila, i samo su ih čekali i skidali jednog po jednog, nije nikakvog juriša bilo, osim na ranjenike posle bitke.

Не квари ми доживљај.

Moram da budem i ja jednom Car, jebiga...

Немој и ти да шириш озраченост мајке ти.

Ja bih izdvojio bitku prilikom odbrane Beograda 1915

Iskreno moja najveća fascinacija je kompletan I sv. rat... To je bez pogovora... Od cerske bitke,preko Kolubare,do proboja Solunskog fronta ne zna se šta je od čega moćnije. A sama odbrana Beograda ne može se nazvati pravom rečju niti svrstati u da se grubo izrazim obične bitke poput gore navedenih,ja mislim da to spada u mitologiju Srba! Ta situacija,kada ti znaš da ćeš sto posto poginuti ili biti zarobljen,a opet jurišaš i ne predaješ se za mene je nešto izvan ljudskih granica... A jedna od još fascinantijih bitaka je Mojkovac!Mojkovac se takodje nikada ali NIKADA ne sme zaboraviti,Badnje veče i Božić kada su Crnogorski seljaci,jedva naoružani takozvanim kućnim naoružanjem,umesto da slave Božić,smrznuti i loše opremljeni jurišali na mnogo nadmoćnijeg protivnika... A sve to zbog čega?Zbog toga da bi sačuvali izmorenu srpsku vojsku u povlačenju. Dali su svoje živote da bi sačuvali živote svoje braće! Ko ikada pljune na PRAVE Crnogorce (NE MISLIM NA DUKLJANE),taj je zaboravio Mojkovac, a onaj ko zaboravi Mojkovac,zaboravio je ko je i šta je i zahvaljujući čemu je možda baš on danas živ i slobodan! Mojkovac će me uvek fascinirati, i verovao mi neko ili ne,svaki Božić zadnjih par godina, ja se setim Mojkovca i te situacije u kojoj su na taj dan bili ti seljaci! I u znak zahvalnosti u crkvi upalim sveću poginulima u toj bitki, možda će nekome to izgledati kao proseravanje, ali ja sam zaista zahvalan tim ljudima,jer je moj čukun deda bio u toj povorci koja se povlačila ka Solunu i smatram,da nije bilo nesebičnih žrtvi Mojkovca,možda danas nebi bilo ni mene a ni budućih pokolenja...

Па зар није код тог Ажинкура лонг бов одиграо кљчну улогу, и блато? Ови се заглавили а "мудоње" Еглези само сипали стрелама.

Pa da,zato i kazem da su engleze bogovi pogledali,kisa tukla danima pre toga,ovi se zaleteli sa teskom konjicom i trt milojka,u blato do struka i udri... A sto je najgore kaze da su se zaista davili francuzi u blatu koliko je to strasno bilo

The Fall of Cybertron, juče obrnuo, jebote, epska bitka.

Vatali su Englezi na sličnu foru Francuze i kod Kresija,
http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B8%D1%82%D0%BA%D0%B0_%D0%BA%D0%BE%D0%B4_%D0%9A%D1%80%D0%B5%D1%81%D0%B8%D1%98%D0%B0
pa potapanje Španske armade, pa Velington kod Vaterloa....
Englezi su imali tu neku žicu da budu tehnološki napredni, uštekani, taktičari. Ko na nas krene iz mesta je najebo. A Francuzi voleli da se junače.....
Ipak, Ažinkur je jedna od najvećih pobeda ikada....

Jebote a ja mislio da sam ja izmislio taki odbrambeni nacin ratovanja na medievalu :(
Naci sa 2 Servud Arcersa, 4 dismauntid najta i 3 longboumena sam jebao sve po spisku Svetom Rimskom Carstvu + francuskoj konjici, najvise zahvaljujuci kolcima i tome da sam bio na brdu..u svakom slucaju, mislim da francuzi mogu da se pale jedino onime kad ih je predvodila Jovanka Orleanka (imali su par pobeda ako je verovati filmu?). U svakom slucaju, svaka cast engleza, ali mi je mnogo krivo sto je izmisljeno vatreno oruzije, bitke su postale sranje, nije ti potrebna nikakva tehnika, samo muda da okines okidac i skines hrabrog vojnika koji stoji u prvom redu. Kurac cast, vitestvo i te stvari (verujem da nije bilo bas tako u srednjem veku, ali uvek sam voleo da se pretvaram da jeste, i uvek cu biti opcinjen tim vremenom) i bilo bi jebeno prekul da se negde napravi srednjevekovni turnir, samo sa ojacanim oklopima, tako da ne mozes da budes povredjen..

Svibore, ti li si? :)

nije ti potrebna nikakva tehnika, samo muda da okines okidac i skines hrabrog vojnika koji stoji u prvom redu.

Jebiga, tehnike ratovanja u tom periodu su zavisile najviše od efektivnog dometa puške, koji je u početku bio katastrofa mali, a oružije neprecizno. Kako se razvijalo, počele su da se pojavljuju i snajperske jedinice, odnosno prvi nekakvi specijalci. Sa druge strane, zamisli koje ti tek mudo treba da izađeš pred volej jebenih kuršuma. Kažu da je građanski rat, onaj američki, bio tako krvav jer je tehnika napredovala, a ratovalo se oldskul. Debili jesu, ali na kraju krajeva i WWI kad je počeo tako se ratovalo.

Hoću da kažem, dobar je Medieval ali ima nešto i u Empire-u. :)

Bilo kako bilo, evo neke zanimljive:
Kad su se Englezi zajebali:
http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B8%D1%82%D0%BA%D0%B0_%D0%BA%D0%BE%D0%B4_%D0%98%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%BB%D1%83%D0%B0%D0%BD%D0%B5

A i Ameri:
http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_the_Little_Bighorn

Američki Građanski:
http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B8%D1%82%D0%BA%D0%B0_%D0%BA%D0%BE%D0%B4_%D0%93%D0%B5%D1%82%D0%B8%D1%81%D0%B1%D1%83%D1%80%D0%B3%D0%B0

Kad su Francuzi bili muda:
http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Austerlitz
http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B8%D1%82%D0%BA%D0%B0_%D0%BA%D0%BE%D0%B4_%D0%92%D0%B0%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BB%D0%BE%D0%B0

Opsada Sevastopolja iz Krimskog rata, The Charge of the Light Brigade, Thin Red Line i te munje:
http://en.wikipedia.org/wiki/Siege_of_Sevastopol_(1854%E2%80%931855)
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Thin_Red_Line_(Battle_of_Balaclava)