Prijava

Dureksovo stanje se naglo pogorsava.

http://global.oup.com/academic/product/mind-and-cosmos-9780199919758;jsessionid=6B71709336748D6E9B52E53B52CA3627?cc=rs&lang=en&

interesantna knjiga (uprkos šok-naslovu koji se nekima ne bi svideo, mada se meni sviđa), izašla pre 2 godine i pokazala kako se dokinsonski neodarvinisti ponašaju kao inkvizitori lolo takve su paljbe obasuli po knjizi, a da je nisu ni pročitali. a knjigu napisao ateista, i poprilično velika faca u naučnom i filozofskom svetu, veća od dokinsa (fun fact: lik je jevrejin rođen u beogradu). elem, čak i kad su pročitali, počeli su da traže one ateističko redukcionističke floskule tipa 'god in the gap argument', 'intelligent design' i nekakav kreacionizam, od kog ni traga... knjiga dospela na index librorum prohibitorum ateista srbije.

evo torenta, koga zanima
http://kickass.to/mind-and-cosmos-why-the-materialist-neo-darwinian-conception-of-nature-is-almost-certainly-false-ideusex-t8005564.html

a inače ima i mnogo drugih interesantnih knjiga/članaka, od kojih bih izdvojio ovaj (koji mu je jedan od najpoznatijih)
http://organizations.utep.edu/portals/1475/nagel_bat.pdf

malo edukacije

Колико има страна? Немам ја времена од нечитања за факс :)

mala je knjižica, ima jedno 70 strana. pročitaj onda članak ovaj što sam okačio 'kako izgleda biti slepi miš', knjiga se donekle oslanja na tu argumentaciju, al je proširuje

nauka objašnjava prirodu. filosofi kaskaju za savremenim naučnim metodama jedno 500-600 godina, postavljaju pitanja koja nisu skoro ni od kakvog značaja i ništa ne doprinose čovečanstvu vekovima. Uz teologiju, filozofija je trenutno najbeskorisnija disciplina.

Šta kažeš, kaska pesto godina :) Trulekse, ajd majke ti, kojeg si savremenog filozofa čitao, Heraklita ili Spinozu? Ajd mi ukratko prepričaj glavne crte učenja jednog savremenog filozofa, koji je još uvek živ? Bilo bi baš lepo znati da si upućen u problematiku i da tvoja tvrđenja imaju znanje kao pozadinu.

koji poznati moderni filozof se bavio etikom vestacke inteligencije?

ričard rorti, džon serl, hilari patnam, gilbert rajl, donald dejvidson... iskreno ne znam više, ali to je do mog neznanja, ima ih još i ima ih modernijih

kul. mogo bi tim poslom da se bavim, lakse je realno kenjati o nauci, nego baviti se naukom. danas nesto gledam, 99% vremena smor poso, lepse da se kenja o idejama nego da se realizuju.

pa to možda ako ti je nauka instrumentalno fizikalisanje kojem u suštini nisi ni potreban. a to da je kenjanje lakše si svakako pokazao, jer ti otlično ide lolek

pa to možda ako ti je nauka instrumentalno fizikalisanje kojem u suštini nisi ni potreban. a to da je kenjanje lakše si svakako pokazao, jer ti otlično ide lolek

svaka nauka koja nije teoretska je takva. ali ne bi iso dotle, nisi ni potreban, ima taj 1% vremena gde kao i menjas nesto, ostatak je drndanje i blejanje po netu.
...
hvala, trudim se. ako bi jos malo volje i truda ulozio, mislim da bi mogo da napravim profesiju od toga, da postanem profesionalni kenjator. i onako su najplaceniji...

koji poznati moderni filozof se bavio etikom vestacke inteligencije?

To što reče Joil... A treba obavezno pročitati knjigu Mihaila Epštejna, Filozofija tela. Govori se o čoveku, telesnosti i virtuelnosti, objavljena je kod nas. Odlična knjiga. Čovek nije samo filozof, on je i pisac, kulturolog, profesor ruske književnosti i profesor teorije kulture. Veoma poznata ličnost, koju baš i nije lako malovažiti. Jedino neki neodogmatičar koji kaže: "Ma šta seru ti društvenjaci".
http://www.geopoetika.com/book.php?id=2152
Kenjati o nauci je lako, ali pričati o nauci je teško, jer svako može da kenja, a da priča o njoj samo onaj koji je dubinski razume - bilo neku pojedinačnu nauku, bilo samu nauku kao fenomen.
EDIT Pristupačnije je čitati zanimljive knjige nego dosadnu filozofiju. U tu svrhu predlažem Pekićevu 1999. Baš etika veštačke inteligencije.

vremenom sam poceo da razumem neku nauku, i uglavnom se svodi na kenjanje sa ponekim biserom. sto vise razumes, to vise vidis govna a manje bisera.

sto vise razumes, to vise vidis govna a manje bisera.

Tako je svuda :)

možeš da čitaš i old skul filozofe i savremene i sve tomove ruskih pisaca i pekića i andrića ali više mudrosti ima u jednoj jedinoj jednačini kvantne mehanike nego u svemu što sam pobrojao. Mogu da kenjaju filosofi još hiljadu godina o mikrosvetu, prirodi svesti i smislu bića i nebića - konačni sud daje naučni eksperiment i naučni dokaz, elektronski mikroskop, slike iz opservatorija, rezultati iz akceleratora... Dok prosečan filosof izuči platona, aristotela i ostalu ekipu kenjatora, nauka napravi toliki progres da taj prazan hod nikad ne mogu da stignu. Jednostavno, filozofi kenjaju o stvarima koje su objašnjene i već dokazane a da oni to i ne znaju. Sve njihove ''paradokse'' i nerešive enigme su matematičari odavno izobjašnjavali ali to ne dopire još do njih, dok oni izfilosofiraju o prirodi svesti neurologija već ima odgovore o tome, i tako u nedogled za svaku naučnu disciplinu,.. filozof je nepotrebna ličnost kada je razumevanje prirode u pitanju. Dobar je ako je nekome baš dosadno i ne želi da pije pivo sam.

u pravu si ti truleks, u suštini. dok se prosečna budala bavi smislom i bojama munkovog krika, mudar čovek odma zna da je to jedan skup molekula ugljovodonika, i ne zamlaćuje se bavljenjem betovenovom petom ili devetom jer zna da je do samo skup oscilacija molekula vazduha nekom određenom frekvencijom i samo to, jer je ovo ostalo suvišno i besmisleno je baviti se time, jer u jednačini o kretanju molekula ima mnogo više mudrosti nego u nekakvoj nazovi-slojevitosti simfonije koja ni ne postoji i potpun opis i doživljaj simfonije mogu se dobiti samo iz kalkulacija kretanja molekula vazduha.

imao sam jednu super literarnu preporuku za tebe, al pošto ne čitaš, jbg... za one koje zanima, rober muzil 'čovek bez kvaliteta' (književno je delo, ne filozofija, nisam baš toliko dosadan)

naucnici su uglavnom bili filozofi ili obrnuto. ili recimo dobri pisci, umetnici.
EDIT: sociolozi, psiholozi... zanimanje koje nije filozof.

filozof kao zanimanje jeste proseravanje i nije filozofija, nego istorija, ljudi koji su samo i iskljucivo filozofi kao sto i kazes truleks, ne ostavljaju neki trag, seru o proslosti, i to ne bas dobro jer bi se inace zvali istoricarima.

skoro sam siguran da i u proslosti, kao i danas ljude ciju filozofiju izucavamo savremenici nisu smatrali filozofima, nego piscima, naucnicima ili matematicarima.

tj, nesto kao savremeni filozof po meni i ne postoji, postoje pametni ljudi na cije se misli gleda nakon dosta godina kad postanu bliske prosecnom coveku.

recimo da su najveci filozofi danasnjice iz ugla prirode anstajn, hoking, hajzenberg i ti. oni su pored nauke dosta pricali i o svetu, a imali su ugao i znanje da znaju kako ce biti a ne kako je...