Simbol koji najbolje opisuje stanje nekada velike fabrike automobila "Crvena zastava".
Simbol bezuslovne predaje i kapitulacije. Bele domaćinke, spuštene oko kolena švalera, u trenutku ulaska muža dotične u kuću.
Simbol predaje. Priča o njenom nastanku izuzetno je zanimljiva. Poznati dizajner dobio je zadatak da napravi jedinstvenu zastavu koja će biti prepoznatljiva u svakom ratu, a koju će nositi oni koji odluče da napuste borbu. Pun entuzijazma, odmah se bacio na posao, uzeo beli papir formata A4 i spremio bojice i flomastere. Međutim, ubrzo je shvatio da je zadatak gotovo nemoguć i da niko nije u stanju da dizajnira takvu zastavu. Da stvar bude gora, ni inspiracija mu nije bila naklonjena. Sedam dana i sedam noći nemo je posmatrao prazan papir, da bi na kraju rekao: "Predajem se!"
U znak revolta, otišao je do naručioca i sa gađenjem mu stavio prazan papir pred nos. Naručilac, ne znajući o čemu se radi, bio je šokiran. Rekao mu je da originalniju, a očigledniju i jednostavniju zastavu predaje sigurno niko nikad ne bi mogao da zamisli, i da je ponosan što ga poznaje. Dizajner, ne znajući da je ovaj ozbiljan, smrtno uvređen i ponižen odjuri iz njegove kancelarije, otrča do prvog mosta i skoči u reku. Našli su ga mrtvog posle par dana osam kilometara nizvodno zahvaljujući beloj posteljini u koju se bio umotao.
Da se kojim slučajem rodio sto godina kasnije, prodao bi svoju zastavu za 150.000 dolara nacionalnoj galeriji i svi bi to nazivali pop-art umetnošću.
Ovako ne znamo ni kako se zvao.
Na sajtu vukajlija.com definisan je pluskvamfutur I i II , poseban morfološki oblik glagola, kojim se služe političari kada govore o ulasku Srbije u Evropsku uniju.
Kurir · 20. Februar 2011.