
Nadimak dilera koji radi sa belim, praškastim materijama koji su na ceni. Od situacije u zemlji i trenutne potrebe i potražnje zavisi koja će to praškasta materija biti.
1994.
"Gde si Beli legendo!"
"Zdravo Mikane, kako posao?"
"Super, radim ko konj, plaćaju me ko magarca, dobijem dve marke i razmišljam se da li da se ja ubijem ili da ubijem šefa, a onda se setim da nemam para ni za motiku, ni za kanap, a o pištolju mogu da sanjam. Nego da ti meni doneseš dve kile praška za veš. Ali onog bez gipsa, ne pere gips kao nekad." :namiguje:
Nemoj da brineš, prva klasa je. Za inostrano tržište.
E jesi mangup. :smeje se, dal' od muke dal' što se nakljukao sa brufenom:
2010.
"Gde si Beli legendo!"
"Šta 'oćeš?"
"Daj mi dve doze, večeras pena partu pa da se malo pripremim a i onu moju maloletnicu malo da častim." :namiguje:
"Daj pare." ... "Drži!"
"E hvala lepi...samo da nema onog mišomora ovde ko u prošloj. Znaš da je Duki završio na urgentnom prošli put." :smeje se, uradjen ko koza na Tari:
Muslimani, pripadnici muhamedinske vere. Naziv nastao prostom korelacijom sa vrlo zastupljenom bojom odora pustinjske varijante pripadnika ove veroispovesti.
Isprva tek još jedna u paleti boja, izuzetno zastupljena što u arhitekturi što u umetnosti starog sveta, naposletku je traumatskim mehanizmom upregnuta u tesnu vezu sa brutalnom orijentalnom konfesijom; u podrobnijoj analizi simvoličke literature nailazi se samo na ovakve primere:
Belo - Islam. Nema dileme.
Bela kuga - postepena demografska zamena evropsko-hrišćanskog življa doseljenicima iz orijentalno-islamskih predela; svojevrsno demografsko odumiranje.
Četiri bele smrti - brašno, šećer, so i mast (ulje); u sadejstvu čine baklavu, tursku poslasticu, osmanskom vojnom silom proguranu u evropski gastronomski milje
Beli anđeo - odnosi se na detalj sa nadaleko čuvene freske "Mironosice na grobu Hristovom", a prema kontroverznoj teoriji, predstavlja čistotu duše konvertita koji se silom prilika ogrnuo prorokovim plaštom (preveo u Islam), no ostao u "duši i serdcu čist, najpre Srbin i ponajpre krstjan". Izraz "beli anđeli" se otud odomaćio kao kolektivan naziv, odmila nadenut, pripadnicima bošnjačkog entiteta u BiH.
Bijelo polje - lokalitet u Crnoj Gori. Naziv datira iz vremena prve kosovske bitke (1389.) kada je srpski velmoža Branković, podozrevajući poraz, u sred bitke napustio vojnu, te je čak do ovog mesta od Turaka bežao. Stignuvši, sa glavninom svojih snaga se razišao a svoje bele barjake je na tlo bacio kako ga ne bi ko prepoznao. Odatle seže etimologija malog crnogorskog gradića i prilično snažna heraldička asocijacija bele boje sa Islamom, to jest konkretno islamskom pobedom, iliti hrišćanskim, a naročito srpskim, slomom.
(...)
- Zajebi ovo drkanje do farbare, aj da roknemo fasadu belo i Bog da nas vidi?
- E čuj aj ipak neku bež ili ružičastu, bela baš i nije u duhu tradicije ovih prostora, ako me razumeš. Bog da nas vidi i to...
- Aaaaa da da, naš Bog, u pravu si
Štek je dobro sakriveno mesto. Varijacija ima bezbroj: recimo štek-ocene su „isključivo dobre ocene koje se čuvaju za ‘ne daj Bože' situacije, odnosno period kada pljušte kečevi“, piše jedna vukajlijašica. Tako će iskusni školarac prećutati roditeljima da je dobio peticu, a to će im saopštiti tek kada dobije i nekog keca – da bi ublažio negativni efekat.
Deutsche Welle · 29. April 2011.