Kao što na kraju većine velikih video-igara dolazi susret sa "bos" protivnikom, tako se i pri kraju studija uglavnom naleće na jednog "bos" profesora.
Ovakvi ljudi se uglavnom mogu pronaći na ne naročito teškim studijskim programima, a njihov zadatak je jednostavan: da u roku od dva semestra učini ono što njegove kolege nisu uspele ni za deset: svesti broj studenata koji će diplomirati na neophodni minimum.
I dok se na teškim fakultetima i teškim studijskim programima, selekcija onih koji će diplomirati, naročito onih koji će diplomirati u roku, sama po sebi svodi na odgovarajući broj, na odsecima gde predaje "bos" profesor, ispitni rokovi se pretvaraju u ispitne masakre.
Kategorije "bos" profesora:
1) Strog, al` "pravedan"
Kurac pravedan. Izigrava legitimistu, drži se slova zakona kao pijan plota, ocene daje "precizno" u promil. Ne uzima u obzir aktivnosti studenata, kvalitet seminarskog rada, drugačija interesovanja. Neko može da se ubija od truda, da ima prosek 9,89 u dotadašnjim studijama, ako se nije naspavao pre ispita (jer je, primera radi, celu noć učio predug članak iz stručne enciklopedije), može da dobije šesticu i tu je kraj svake diskusije. Nisi zablistao, tvoj problem. Neretko se iza ovakve maske "poštene strogosti" kriju neviđeno zakulisne radnje. Dovoljno je da neki kolega/rođak/kum/prijatelj namigne da je njegovom malom potrebna prolazna ocena, i u istom ispitnom roku ima taj isti profesor da protumači slovo zakona veoma kreativno- najbolji studenti dobijaju šestice, "proteže" sedmicu.
2) Teški neurotik
Kod ovakvog profesora je jako bitno imati u vidu: vremensku prognozu, da li je posekao prst (pozdrav za studente FMU ako znate o kome pričam), kakav mu je bioritam, da li je ušla kontrola u gradski prevoz... Ako je slučajno ustao na levu nogu: pada cela generacija u ispitnom roku. Opet, ako mu je dobar dan, sa istim nivoom naučenog gradiva, svi prolaze sa osmicama, devetkama, čak i desetkama. Tada ponekad odgovaranje traje 2-3 rečenice...
3) Profesor koji predaje levi predmet
Najopasnija sorta. Na većini studijskih programa se na kraju nalazi neki predmet koji ne spada u stručne- npr. ranije popularna "Predvojnička obuka", koja je u prosek ulazila podjednako koliko i daleko važniji predmeti, a danas razne sociologije, psihologije, filozofije, ali na fakultetima sa kojima imaju samo simbolične veze. Interesantno je da studenti u proseku i imaju niže ocene iz ovakvih, u odnosu na daleko teže predmete. Jednostavno, ovde se treba setiti da je svakom profesoru njegov predmet najvažniji, odraditi to što se traži i ne raspravljati se mnogo (sa budalom).
4) Bos zato što mu je predmet zaista težak
Sorta koja izumire, naročito kada se uporedi sa onim prethodnim. Nekada je reč o velikim stručnjacima, koji se bave predmetom sa zaista teškom materijom, koja se mora savladati... Ali, u današnje vreme je to prava retkost. Uglavnom se ovako nešto kombinuje sa prve dve kategorije, pa neka je studentima Bog na pomoći, jer moraju da gataju i raspoloženje, i da uče pretešku materiju.
Kad je pre nekoliko dana osvanuo naslov u dnevnim novinama „Željko Mitrović: Trovali su me“, na samoproklamovanom rečniku slenga vukajlija.com odgovorili su mu bez mnogo pijeteta: „Pa dobro, i ti si nas, i još to radiš“.
Ekonom:east Magazin · 03. Februar 2011.
u prošlu sredu sam rešio ovog iz treće kategorije kombinovanog sa zrnom druge kategorije... sedmica vredna dve desetke...
Mene su prošle godine čekali istovremeno prva, druga i treća kategorije, ove je ostala samo druga.
Matematičar na mom faksu :) Kod njega ko položi, taj je bato diplomirao dva semestra pre kraja :)))
Dadoh plus za trud, mada nisam ljubitelj studentskih defki, ali jesam igara.
Kada smo već kod izraza, nekako je slengastičnije da se govori "kraljica", pa evo čisto i kako može da se odradi u par reči:
http://vukajlija.com/kraljica/294731
konverzija enegije u moje pero. fina definicija.