Simbol čednosti, privlačnosti i večne lepote. Još od vajkada se u srpskoj kinematografiji moglo primetiti stalno prisustvo ove pojave, u nekim trenucima grupni kadrovi, u nekim individualno. Pa na kraju krajeva, Prag je i poznat po svojoj filmskoj akademiji koju su pohađali neki od najvećih reditelja ovih prostora. Jedno od objašnjenja za ovaj sindrom Čehinja je upravo taj revanšizam, usluga za uslugu, znanje stečeno u Pragu pretočeno u film u kojem rolu imaju i mlade Čehinje. Ničeg lepšeg. Elem, stariji ljubitelji našeg filma pamte Pericu iz "Varljivog leta '68" i njegovu žudnju za ženskim oblinama, između ostalog i Čehinja.
parafrazirano:
- Pero, ideš s nama da gledamo Čehinje? Došle jutros busom, ceo orkestar. Sve mlade, čedne, čekaju na nas...
- Ne mogu, moram kući po vino, ćale me šalje.
p.s. Vozi Olju Miljanovski, mladu bibliotekarku, na svom bajsu, a kasnije se sa svojim drugovima učlanjuje u istu da "proučavaju" marksizam.
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.
odlično ;) podseti me na taj film ++++