
Gramatički ispravan način pisanja popularnog "cool". Od staroslovenskog "тё олуя". Ovim su izrazom Stari Sloveni najavljivali zahlađenje koje je dolazilo sa Severnog mora (njihove pra-postojbine). Vremenom, kako su se počeli ukrštati sa Spartancima, Stari Sloveni su počeli da gube svoju blagoglagoljivost i postajali sve koncizniji, stoga je "тё олуя" dobilo skraćeni oblik "тёолъ". Kada je Vuk Karadžić smislio latinično pismo (ukrao ga od Bugara, po onom smradu Basari), ovo je transkribovano u "ćool" (Rečnik Satice Mrpske, 17. tom). U poslednje vreme, pod uticajem engleske sperme gube se dijakritici, te mutant teletabis omladina umesto ispravnog "ćool" koristi neispravno i rogobatno "cool".
Riječ koju koristimo da "skinemo" nekoga, kada nam je razgovor koji vodimo toliko dosadan da boli. Takođe se koristi i onda kada nemamo pojma o temi o kojoj se razgovara, a želimo da drugi steknu dojam da o tome znamo apsolutno sve.
- Jučer sam pronašla mače na ulici.
- Cool.
- Konstruisao sam mašinu za ispiranje zlata! Prije dva dana priznata je od Međunarodne zaštite patenata.
- Cool.
Slavna Vukajlija. Ima glupih stvari, ima bezveznih, ali ima i jako puno brilijantnih. Neću previše dužiti, samo odite tam pa vidite sami. Samo jedno upozorenje - ima ponešto napisano i na ćirilici (iako smatram da svako, ko kolko-tolko drži do opće kulture zna ćirilicu).
Skodin blog · 04. Septembar 2010.