Gramatički ispravan način pisanja popularnog "cool". Od staroslovenskog "тё олуя". Ovim su izrazom Stari Sloveni najavljivali zahlađenje koje je dolazilo sa Severnog mora (njihove pra-postojbine). Vremenom, kako su se počeli ukrštati sa Spartancima, Stari Sloveni su počeli da gube svoju blagoglagoljivost i postajali sve koncizniji, stoga je "тё олуя" dobilo skraćeni oblik "тёолъ". Kada je Vuk Karadžić smislio latinično pismo (ukrao ga od Bugara, po onom smradu Basari), ovo je transkribovano u "ćool" (Rečnik Satice Mrpske, 17. tom). U poslednje vreme, pod uticajem engleske sperme gube se dijakritici, te mutant teletabis omladina umesto ispravnog "ćool" koristi neispravno i rogobatno "cool".
Riječ koju koristimo da "skinemo" nekoga, kada nam je razgovor koji vodimo toliko dosadan da boli. Takođe se koristi i onda kada nemamo pojma o temi o kojoj se razgovara, a želimo da drugi steknu dojam da o tome znamo apsolutno sve.
- Jučer sam pronašla mače na ulici.
- Cool.
- Konstruisao sam mašinu za ispiranje zlata! Prije dva dana priznata je od Međunarodne zaštite patenata.
- Cool.
Definiše se sve i svašta. Tako se mogu pročitati definicije baksuza, alapače, čitulje, smrti, rezervoara za smeh, kolateralne štete, Živojinović Velimira, zvanog Bate, dnevne svetlosti, gospođe džem!, Brus Lija… „Je l’ ti puši ćale?”, „Je l’ mogu u WC?”, „Chuck Norrisisati” i još mnogo toga može se naći na ovoj internet stranici. Zato ne iznenađuje što se mnogi kad jednom dođu, ponovo vraćaju na nju. Neki čak postaju i zavisnici, pa traže od moderatora da ih banuju, poput jednog studenta koji je zahtevao da mu zabrane pristup na nedelju, dve dana da bi mogao da uči.
Status Magazin · April 2009.