U Gornjem Podrinju (a mozda i sire) uobicajeni nacin nazdravljanja na slavama, krstenjima, svadbama i ispracajima. Smisao ovih rijeci jasno implicira ka burnoj istoriji obiljezenoj brojnim ratovima...
Naime, tokom svakog iole ozbiljnijeg oruzanog sukoba, seljak se morao negdje povlaciti, sakrivati, bjezati, pa onda posle toga i vracati na vijekovna ognjista. Dosadi brate!
U cilju otklanjanja takve mogucnosti, na raznim svetkovinama se vremenom ukorijenilo "Dje ove godine, tu i dogodine!"
Istovremeno, ovim potezom se odagnava i svaka sumnja u dugovjecnost nazdravioca, jer logicno je nekako da, ako dogodine tu budes, da ces biti i ziv.
Sve u svemu, prenosim vam zanimljive obicaje svoga kraja...
Zanimljivo bi bilo i povlacenje paralele sa onom Jevrejskom "Dogodine u Jerusalimu", ali realizacija tog projekta iziskiva i vise vremena...
Kulturan način da vam profesor saopšti da ste pali na popravom ispitu ili u drugom oktobarskom roku i time izgubili godinu.
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.