
Svojevrsno veštačko mikrohranilište gde cvetaju razne bakterijske kulture, plesni i gljive(to su već ekstremni slučajevi) u, kao što ime kaže, tegli džema. Za razliku od laboratorijskih nalaza i kultura(urino, kopro, itd.) koji imaju neku svrhu, džemokultura je nastala čisto kao posledica lenjosti vlasnika već pomenute tegle džema. Prate je karakterističan miris jakog intenziteta i neretko razne nijanse zelene, plave i žute boje koje se penju po zidovima tegle. Česta pojava u studentskim domovima.
Pored džemokulture, postoje varijante tipa: tortokultura, kolačokultura, voćokultura, salatokultura...
Sredina Jula, soba u izvesnom studentskom domu. Docimer upada u sobu.
- E, brate, imaš nešto za has? Nemam para više a umirem od galdi.
- Nemam ništa. Hoćeš da ti pozajmim koji dinar?
- Ma jok, ionako mi sutra šalju pare, ja mislio ako imaš nešto ovde (primećuje teglu džema od šljiva na ormaru). Ijao, vidi džem. Jel to od šljive?
- Jeste, ali stoji tu već sto godina, mani ga.
-Ma nema veze (Već uzima teglu) samo malo da zamezim.
-Ozbiljno ti kažem, ne otvaraj, to je džemo...(Docimer prekida)
-Ma za dobru svinju neme loše pomije. (Otvara teglu i udara ga talas miomirisa). U jebote, kako kandira! Idi bre u kurac, kol'ko smrdi ovo!
-Lepo sam ti rekao da je to džemokultura.
-Ušlo mi je u sinuse! A jebote, peku me oči!
-Ae zatvori ga, da se ne pogušimo.
Definiše se sve i svašta. Tako se mogu pročitati definicije baksuza, alapače, čitulje, smrti, rezervoara za smeh, kolateralne štete, Živojinović Velimira, zvanog Bate, dnevne svetlosti, gospođe džem!, Brus Lija… „Je l’ ti puši ćale?”, „Je l’ mogu u WC?”, „Chuck Norrisisati” i još mnogo toga može se naći na ovoj internet stranici. Zato ne iznenađuje što se mnogi kad jednom dođu, ponovo vraćaju na nju. Neki čak postaju i zavisnici, pa traže od moderatora da ih banuju, poput jednog studenta koji je zahtevao da mu zabrane pristup na nedelju, dve dana da bi mogao da uči.
Status Magazin · April 2009.