Ono što daš gostu da popije, kad ti nenajavljen bane na gajbu. Upozorenje: reakcije mogu biti nepredvidive.
"Je l' bre, je l' ti ovo rakija ili petrolej?"
Najjeftinija vrsta rakijčine,vrlo loše spravljena,kvaliteta ne nula već -50!Usled prevelike unete količine,dotična ispičutura momentalno pobrljavi,a može doći i do slepila.Ekvivalent joj je ''Morava'' ili ''Drina'' od cigara.Zbog svog brutalnog sastava biće mnogo zdravije i korisnije upotrebiti je za dezinfekciju kvaka i telefonskih slušalica ili ribanje WC šolje.Ukoliko se grejete na drva,odlična je za raspaljivanje vatre(oprezno sa doziranjem)!U narodu je poznata kao ''brlja''.
A ako imate kamenac u WC šolji,pripomognite se Koka-Kolom.
Rakija. Bar mislim da je rakija... Uglavnom, odnosi se na rakiju koja je još malo pa medicinski alkohol. Nema ukus, nema boju, ima miris... Koristi se isključivo za masažu. Konzumira se kad se nema za nešto bolje.
- "Šta je sa Duletom, nema ga ceo dan?"
- "Ma pusti... Oporavlja se čovek. Nismo imali kintu sinoć, zaginuli smo uz neku džibru..."
Vrsta rakije u narodu poznate i kao "ubimozgusa","jetroubica".....
Lokalna rakija pravljena od strane samoprozvanih eksperta za fermentaciju i vrenje.Piće koje je pravljeno od ko zna čega i koje sigurno nije prošlo ni najosnovniji stepen sanitarne ili neke druge kontrole,a na kojem bi iz zdravstvenih razloga morala da stoji etiketa : "Upotrebljavati samo za obloge u krajnjoj nuždi".
Hoćemo na rakiju u Zoku?
Ma jok bre.Necu da pijem tu džibru.
Izraz koriste isključivo pripadnici džiberskog društva (džiberi i džiberke) kada žele da iskažu kevojebnost nekog predmeta, osobe, pojave, osećanja i ne znam čega sve ne. Može se poistovetiti sa opšteprihvaćenim "do jaja". Inače nusproizvod pri spravljanju rakije koji se ispušta iz kazana. Kvalitet predmeta razgovora džibera isti je k'o i kvalitet džibre.
Džiber1: Brate, si vid'o novi model treše.
Džiber2: Ček, onaj šerpaplavi sa drečavo zelenom lajnom sa strane?
Džiber1: Taj brate! Znači koja džibra ja ne verujem.
Džiber2: Ma iskidao u fulu. Nego ae brate ja ću kod Žeksa da vidim da kupim, znaš koje su džibra cene kod njega.
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.