
Оно што „опасни момци из краја”(читај:неиживљени клинци који мисле да су мафијаши после два одгледана филма) носе за појасом или испод јакне. Обично су то кухињски ножеви са којима се обрачунавају са „екипом” из другог краја/места.
Марш бре кући, нема кева чиме да ти маже паштету, враћај тај есцајг! Попиј кревет, па у млеко!
Ukoliko je u dovoljnom broju poređan oko tanjira, predstavlja izvanrednu stratešku metodu za naterivanje većine normalnih gostiju da odustanu od jela.
"O Bože! Koliko kašičica! Koju prvo da uzmem? Onu s kraja??? Ne, onu najbliže tanjiru... Ne znam!!! A šta je ovo, da iskopaš sebi oči? Čemu to služi, a još i ne radi???"
Pribor za jelo (kašika, viljuška, nož). Izum nastao kad su Nemanjići došli na vlast u srednjem veku. Srbi su bili prvi koji su koristili escajg za vreme jela. Do tad je narod u drugim državama jeo prstima sve dok za vreme krstaških ratova Fridrih Barbarosa nije posetio Srbiju gde je video kašike, viljuške i noževe napravljene od zlata, i od tad se escajg primenjuje u svim državama.
Bonton je u Srbiji nastao.
Srpski razlog za ku*cenje u modernom drustvu...
A: Brate Ameri su zakon.
B: Ma ajde molim te, zaostali su oni. Znas li ti da se u Srbiji jelo escajgom dok su na feudalnim dvorovima jeli prstima...
Štek je dobro sakriveno mesto. Varijacija ima bezbroj: recimo štek-ocene su „isključivo dobre ocene koje se čuvaju za ‘ne daj Bože' situacije, odnosno period kada pljušte kečevi“, piše jedna vukajlijašica. Tako će iskusni školarac prećutati roditeljima da je dobio peticu, a to će im saopštiti tek kada dobije i nekog keca – da bi ublažio negativni efekat.
Deutsche Welle · 29. April 2011.