Imenice 'bez' množine

  1. Sad vežbam latinski, za kontrolni sutra, i naiđem na reč 'industria' , što znači vrednoća, marljivost. Elem, u rečniku ta reč stoji sa nastavkom za množinu:

    industria, -ae = vrednoća, marljivost

    Da li je uopšte smisleno praviti množinu od takvih reči ( lepota, poštenje, etc) , i ako nije, zašto stoji u rečniku?
    EDIT: vidim da sam fejlov'o za lepotu :)

  2. Не разумем се превише у латински, али сам прилично убеђен да industria може да значи још понешто осим ''марљивост'', а то нешто је можда бројиво.

  3. Da li ti poznato zvuči rečenica "prirodne lepote Srbije"?

  4. Ko je rek`o industria?

  5. poštenje - поштења, ништа чудно.
    Сва поштења Џимија са Вукајлије.

  6. Онда не постоји множина, СМаре....

  7. Imenice 'bez' množine

    Iliti singularia tantum, imenice koje imaju samo jedninu.
    U tu grupu spada i dosta apstraktnih pojmova, od kojih mnogi čak fonetski mogu da imaju množinu ali ne i semantički (mir, razum itd). To su imenice kojih ima i u obrnutom slučaju (pluralia tantum). Tačnije kod imenica koje imaju samo množinu: pantalone, makaze. Vi možete reći "pantalona" ili "makaza", samo, koliko je to smisleno?
    ---
    Tu inače ne spada smaretov račun za struju, koji je sve samo nije u jednini, tu čak ima mnogo stvari u množini, kao što su: naknada, gubici, i angažovanje, porez, kamata...

Rekli o sajtu

Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.

Politika · 31. Januar 2011.