Prijava

Ja živim u centru NS, em je novosadska voda krš em imam stare pocinčane cevi, bojler čistim jednom godišnje otprilike s tim da grejač menjam na svake dve tri godine. Pun kurac posla oko krša a opet isplativije nego da kupujem drugi bojler Gorenjev ili tako neke bolje firme. Dobri filteri za vodu koštaju i do 700 evra što je opet brdo novca ali to ipak čuva sve kućne aparate koji su u kontaktu sa vodom. E, sad, u svemu tome opet treba naći optimalnu računicu. Vrzino kolo i bunar bez dna......

Ne znam šta da vam kažem, ja prvi put čujem da se uopšte postavlja ovakvo pitanje jer mi je do sad bilo nenormalno da se bojler drži uključenim non-stop. Ono što je alkaloid rekao na prošloj stranici mi nema smisla. Nisam znalac ali mi nema smisla. Dakle, voda u bojleru se tokom vremena hladi, zašto bih želela da moj bojler na svako malo greje vodu do maksimuma, ako ja nikad (ili vrlo retko) neću iskoristiti SVU tu vodu?

Dobro, ovde dolazi pitanje o navikama ljudi i ukućana. Ja recimo živim sama i kad mi treba da se istuširam/okupam, uključim bojler na 20min i zagreje sasvim dovoljno, dobro, meni dovoljno. Kapiram da u višečlanim domaćinstvima ima situacija da ljudi uleću jedan za drugim u kupatilo i da se tu mora stalno dogrevati pa mi to sa neisključivanjem deluje ok, ali samo u tom slučaju.

Ali opet, zar vas nisu babe-dede-tate-mame učili da se ne valja kupati sa upaljenim bojlerom? Ono kao, procuri, krene elektricitet kroz vodu, spuca te i rikneš? Dobro ne baš rikneš al' ti se nešto desi? Meni su ispirali mozak s tim, možda sam zato paranoična kako jesam.

А бојелр је сигурно један од највећих потрошача у кући.

pa ne pusti bojler da se skroz ohladi voda, već samo za nekoliko stepeni, tako da samo dogreva. pitanje je da li ta dogrevanja tokom celog dana troše više struje nego da se samo jednom dnevno od nule zagreva sat, dva... a bojler sasvim logično isljučuješ dok se kupaš, mada se meni milion puta desilo da zaboravim da ga isključim, pa je opet sve ok, msm nije eksplodirao ili tako nešto...

al eto, tebi ima smisla da ga uključuješ samo pred kupanje...

pitanje je da li ta dogrevanja tokom celog dana troše više struje nego da se samo jednom dnevno od nule zagreva sat, dva...

E ovo mene zanima, da mi vi mene reknete.

Dogrevanja troše manje struje i kraj.

Evo lemaja je već počela da primenjuje drugu taktiku, molim da se rezultati objave ovde.

Ja sam recimo imala sličnu problematiku sa time, naime, pitala sam se da li je bolje ostaviti bojler uključen celu noć kad je struja jeftina, ili paliti povremeno po potrebi - što je u mom slučaju jednom dnevno. U početku sam išla sa varijantom na paljenje tokom cele noći, bilo je lakše, ugasim ujutru i on drži vodu i do uveče. Međutim, pošto je zima, a grejem se na TA peć, već posle prvog meseca ovakve taktike sam ušla u plavu zonu potrošnje struje, tako da mi je račun bio malo poveći (da prostite). Jeste da je struja tokom noći jeftinija, ali generalno, više potrošim, ta voda se uglavnom ohladi tokom dana dok sam na poslu, uveče imam dovoljno, ali realno dosta vode koja se ohladila nisam iskoristila.

Tako da sam prošlog meseca promenila sistem. Palim bojler dok je skupa struja, ali samo kad mi treba. Naravno, stigao mi je manji račun za struju. I dalje sam u plavoj zoni, ali sam manje struje potrošila tako da sam manje u plavoj zoni i platila. Eto, ima i ta kvaka.

Ako koristiš bojler više od jednom dnevno bolje je da radi non stop , ali ako ga koristiš samo jednom onda je bolje da ga pališ pred tuširanje. Al je to jebeno i dosadno i sve moraš da planiraš. Dok sam imao bojler bio je uključen ceo dan i celu noć. Sad imam toplu vodu iz toplane i bole me kurac OPAAAAA.

Ako živiš sam, ili vas je dvoje, onda može i da se uključuje po potrebi/planu. Ako je cela porodica, to znači da se bar 3 puta dnevno neko tušira, i onda je bolje da stoji stalno uključen.

Kod modernih bojlera, izolacija je jako dobro odrađena. Gubici energije su mali - ovo možete da testirate kada 24 časa nakon što je isključen bojler pustite toplu vodu. Razlika u temperaturi je skoro minimalna u odnosu kad je bojler konstantno uključen. Mislim da tehnika uključivanja-isključivanje bojlera po potrebi ne dovodi do neke uštede jer nakon kupanja u bojleru ipak ostane nešto tople vode, a pošto se bojler ne dogreva do sledećeg korištenja, to je svakako energija koja disipira (podjednako kao kod bojlera koji je stalno uključen). I kada je bojler "stalno uključen", t.j. kada je termostat na nekoj fiksnoj temperaturi to ne znači da se energija konstantno aktivno troši. Svi bojleri imaju regulatore: kad temperatura opada ispod kontrolnog opsega, onda greje. Kad prešiša kontrolni opseg, isključi se. Širina tog kontolnog opsega se projektuje na osnovu estimirane disipacije energije.

Ako ste čitali linkove koje sam okačio, a i po nekoj palac-štap-kanap logici, najveća je ušteda da se voda ne zagreva na maksimalnu temperaturu jer je svejedno onda moraš razhlađivati (razlika tih temperatura je indikator manje-više čistog gubitka energije, dakle i novca). I da se bojler redovno čisti od sedimenata kao i ako ima cevi koje su na otvorenom da se termički izoliraju. Ostalo su marginalne varijacije na temu.

Ko je i dalje uporan te misli da je bolje da se bojler uključuje po potrebi, neka to radi noću kad je struja jeftinija.

Eto, pozdrav od Luksa sfamelijom lolo

Mislim da je već bilo ovo pitanje na raznoraznim pitanjima.

Bojler sve vreme gubi toplotu kroz izolaciju i tome ne možeš ništa, međutim što je razlika u temperaturi veća gubiš veću količinu toplote. Prema tome teoretski je ekonomičnije da uključuješ bojler jednom dnevno i okupaš se pa ga isključiš posle, potrošio si energije samo da ugreješ onu količinu vode u bojleru na temperaturu za kupanje, potrošio si veći deo te toplote na kupanje a izgubio si samo ono malo što je nakon kupanja ostalo u bojleru. Takođe, ako se kupaš ujutro dodatno uštediš jer je noću jeftinija struja.

E sad, kolika je ušteda jebiga, zavisi od uslova. Ako imaš malu porodicu, dvoje troje ljudi i možete svi da se okupate od jednog bojlera i možete da se dogovorite kad će to da bude pa ti je dosta i omanji bojler može dosta da se uštedi. Ako nije tako, skoro pa ti je svejedno hoćeš li da držiš stalno upaljen ili da ga drndaš svako malo, ne vredi da se opterećuješ time.

Ako živiš sam, ili vas je dvoje, onda može i da se uključuje po potrebi/planu. Ako je cela porodica, to znači da se bar 3 puta dnevno neko tušira, i onda je bolje da stoji stalno uključen.

Amin, ako mene pitate.

najveća je ušteda da se voda ne zagreva na maksimalnu temperaturu

E a šta ovo znači? Kako se podešava ta temperatura? Možda sam pglu za bojler, al' ja brate na svom nemam nikakvo dugme, nikakav prekidač. Samo za pali-gasi. Imam kod kuće u Kg-u bojler sa onim 1-2-3, ali ništa više od toga. 'Di mu se šteluje taj termostat?

Jel ima tema o raznim uštema energije tipa da se priča o solarnom ili onaj fazon kad kopaju da dođu do vode od 17 stepeni pa je dogrevaju.

Ово је исплативо само онда када је сунчано преко целе године, значи ако живимо негде на Медитерану или у некој пустињи. У Србији то јок може...

Што се тиче бојлера, он је најисплативији кад ради нон-стоп из разлога зато што се мање струје потроши за догревање 100 литара за пар степени целзијуса, него да се греје од 10-15 степени колика је у водоводу..

'Di mu se šteluje taj termostat?

Ako nema spolja, imaš odozdo sigurno neki poklopac, samo prati kablove. Videćeš da kablovi idu u neku kutijicu na kojoj se nalazi potenciometar koji možeš da okreneš šrafcigerom, e to je to.

Smanjite tuširanje na jednom neđeljno, kao po PS-u, pa će biti uštede. A ovo iz naslova je individualno, zavisi od brojnosti ukućana, geografskog položaja, materijala upotrijebljenih u izgradnji i orijentacije sjever-jug. Treba angažovati mašinca termotehničara da proračuna.

Mješalino, onda vidi da promeniš taj termostat sa old-skul termostatom gde možeš fino da ga zaokreneš na određenu temperaturu. Optimalno je 50-54 stepena: taman da ubije mikro-šejtančiće, da ne potrošiš previše energije i da se okupaš u toploj vodi. Ne verujem da je menjanje termostata skupo, možda nekih 10-20-ak evra, zavisno od modela, a pošto imaš oku-ugodnu žemsku pojavu, naćeš nekog deliju da ti to za jednu kaficu i ratluk instalira. A isplati se.

Meni je bojler ukljucen stalno, prosto treba mi ceo dan topla voda, bar tri puta dnevno peremo sudove pa uvece dok se okupa jedno potrosi skoro ceo bojler, drugi mora da saceka da se voda dogreje.
Napominjem da je nas boljer stari i pun kamenca, trebalo bi da ga zamenimo.

Mješalino, onda vidi da promeniš taj termostat sa old-skul termostatom gde možeš fino da ga zaokreneš na određenu temperaturu. Optimalno je 50-54 stepena: taman da ubije mikro-šejtančiće, da ne potrošiš previše energije i da se okupaš u toploj vodi. Ne verujem da je menjanje termostata skupo, možda nekih 10-20-ak evra, zavisno od modela, a pošto imaš oku-ugodnu žemsku pojavu, naćeš nekog deliju da ti to za jednu kaficu i ratluk instalira. A isplati se.

Evo šta je savet. Imaš vops ako se ikada sretnemo.

из разлога зато што се мање струје потроши за догревање 100 литара за пар степени целзијуса, него да се греје од 10-15 степени колика је у водоводу

Ovo i nije sasvim tačno, u oblasti od 10 pa do 50-60 stepeni grejanje ide skoro linearno pa ti je totalno svejedno. Gore pri tački ključanja se čak usporava pa kad bi grejao vodu do tačke ključanja čak bi bilo ekonomičnije da je puštaš da se ohladi nego dogrevaš svako malo.
Ovo je samo za grejanje, međutim hlađenje ne ide linearno, brže će da se ohladi sa 60 stepeni na 50 nego sa 20 na 10 i to je ta razlika, gubiš manju količinu toplote po jedinici vremena.

Dobro, ovo jeste isterivanje maka na konac, razlike su pretežno akademske i gore sam se složio s onim da se uključivanje po potrebi isplati samo ako imaš mali bojler i par veoma urednih i disciplinovanih ukućana.