
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.
Pa ako čovek čita, normalno da mu se tu i tamo pojavi neki Skandinavac. Podsetiću te da sam jednom na forumu tražio Estergrena, a ti rekao da imaš, ali ne daš.
U pravu je čovjek potpuno. Kad su Ameri ikada osvojili Eurosong?
Nego, mogao bi Brana da napiše ovde ili na temi za čitanje, šta od beletristike trenutno čita, ako nije suviše intimno pitanje.
Kao da mu neces svakako reci da je dobro sto cita al ne razumije on to valjano.
Moskovski studenti džeza puštaju suzicu. :'((
Pa ako čovek čita, normalno da mu se tu i tamo pojavi neki Skandinavac. Podsetiću te da sam jednom na forumu tražio Estergrena, a ti rekao da imaš, ali ne daš.
A stvarno sam imo, al ne znam sad gdje je to, dao bih ti sad.
Zajedno s njima plaču i studenti moskovskog i peterburškog konzervatorijuma, iz solidarnosti.
Dobro, shvatiću da si me mrzeo tad, ali sad ne.
Ne bih, majke mi. Pa i da čitaš Murakamija, i to je bolje nego da ne čitaš.
Što se tiče muzike, al ove ozbiljne, nazovi klasične, Germani, Italijani i Rusi imaju veličine, malo i Francuzi, a recimo i iz srednje Evrope, i Poljaci. Ali ko može bez guglanja da navede neku američku veličinu osim Geršvina? Ne kažem da nema dobrih modernih, pišem samo o onome što je profiltrirano kroz istoriju muzike.
Što se tiče muzike, al ove ozbiljne, nazovi klasične, Germani, Italijani i Rusi imaju veličine, malo i Francuzi, a recimo i iz srednje Evrope, i Poljaci.
Isto tako, iz nekog meni nepoznatog razloga, najviše veličina u domenu izraelske narodne muzike imaju izraelski Jevreji.
Klasična(u širem smislu) muzika nije nešto što se slučajno može komponovati i što se slučajno može pojaviti na dva različita kraja sveta, već se dobrim delom zasniva na formalnom školovanju. Ako bi kojim slučajem mogao da rastaviš ruskog velikana na činioce, osim mašte, ličnog pečata i sličnih nekvantitativnih odlika, od njega će ostati gomila teoretskih osnova, smernica, ceo jedan udžbenički splet koji je tekovina baš tih univerziteta koji su muzičare proizveli i baš zato ta muzika zvuči tako kako zvuči(u toj istoj geografskoj regiji). Evo, nota je muzičko slovo. Kao što je meni i tebi normalno da na klaviru vidimo dvanaest dirki u okviru oktave, tako je nekom Indijcu ili Arapinu koji ceo život sluša mikrotonalnu muziku normalno da u oktavi postoje 24 note. Dakle, muzika je i stvar dogovora, komponuješ kako su te učili i služiš se alatima koje su ti prosledili. Da su u Americi u osamnaestom veku postojale institucije osposobljene evropskim kadrovima iz oblasti klasične muzike i da su imale uticaj iste jačine(i da se nisu onoliko puškarali u tom periodu), ne sumnjam da bi i Amerika iznedrila velikane klasične muzike.
Eto, dohvatio si se Geršvina i smatraš ga veličinom, što je odlično. Mogu i da se poslužim tvojim rečima:
-Što se tiče džeza, Amerikanci imaju veličine. Ali ko može bez guglanja da navede neku rusku džez veličinu?
Zna se gde je džez nastao, ko ga je svirao i gde se nalaze najprestižnije institucije u oblasti džeza. Kako to da takvih institucija ima zanemarljivo malo po Rusiji, a oni su bogom dani za muziku? I molim da neko ne uleti sa onom pričom 'džez uga-buga primitivna muzika, klasična muzika lord muzika'.
I da se ogradim, ruski virtuozni romantizam mi je u top5 omiljenih muzičkih štiva.
You've just been Radjarded
Sve se ja slažem sa tobom, i ne mislim da je ovaj ili onaj narod bogom obdaren za muziku, već,eto, društvene okolnosti i tako to. Ameri su najbolji u džezu, neosporno, samo ja o toj muzici nemam stav, ne prija mi uhu posebno. Ipak, mislim da ne možeš stavljati Bartoka i Gudmena u istu ravan. Možda grešim, možda sam subjektivan, jbg.
nadam se iza rumunskog virtuoznog manelizma
Jesi i zato te na svakoj temi: a) pozatrpavaju kontraargumentima ili b) Izvređaju
Ко их јебе кад им држава ''стара'' 200 година.
Mnogi od tih kontraargumenata samo liče na argumente, a što se tiče vređanja, da li si ozbiljan? Ko se još vređa zbog nečijeg pisanja na internetu?
CITAT Mnogi od tih kontraargumenata samo liče na argumente CITAT
Ovo za ziku si stvarno loše prezentovao i koristio čeri piking - probir višanja (http://en.wikipedia.org/wiki/Cherry_picking_%28fallacy%29).
Pa ja stvarno ne znam... Daj mi neku američku muzičku trešnju veliku kao evropsku? A ne mrzim američku muziku, u okviru onog što slušam, a što se ne može nazvati "umetničkim", ima nekih 30 do 40 posto Amera.
Eto mogu reći da je američki hardkor i pank i metal i uopšte alternativna muzika sto puta bolja od ruske, sa izuzetkom folk metala, gde su Rusi u prednosti, zajedno sa Skandinavcima i Švabama. Folk pank opet drže Evropljani, a u Americi koji to sviraju, oslanjaju se na irski zvuk. Nisam pristrasan, majke mi.
Hej hej Valdemar. Pozdrav prijatelju dragi. Da li ste mozda slucajno juce oko 14h sedeli na jednoj od ljubaznih i mekanih klupica na Kalemegdanu (Beograd) ? Ucinilo mi se da Vas ugledah, ali nazalost nisam imao vremena da Vam pridjem i kazem: "Hej prijatelju dragi, pozdrav, sta ima novo, kako ste?"Veliki pozdrav Vama.
http://www2.arnes.si/~oomptujmb/vaja/jamiha/mahanje.gif
O, da, jesam, prijatelju,pijah pivo neko sam, i tugovah nešto. Šteta što ne imadoste vremena, mogli smo zajedno pivo popiti... Otpozdrav veliki!