Veština nastala usled lošeg finansijskog stanja u zemlji, uglavnom popularna među omladinom, ogleda se u ispijanju pića tj. da se što manja količina istog popije za što duži vremenski period.
Lik 1: Brate, 'ajde večeras u "XYZ"?
Lik 2: Ne mogu tebra, mnogo sam slab sa kintom.
Lik 1: Ma šta ti je čoveče, pijemo kod mene i tamo guslamo pivo.
Трљање курцом опичку.
- фтфтфтфт
- Ајде, Вујадине, шта гуслаш ту! Ил си и ти ћорав, па не можеш дубодеш.
Oznacava dugotrajni i naporni vremenski period koji nam predstoji.
-Koja si ti godina sada?
=Druga, krenuo
-Uuu imas ti jos da guslas da zavrsis to.
Сленг који се користи у воденим спортовима (ватерполо, пливање...). Гуслање је пливање до изнемоглости. Цео тренинг. Само цепаш... Имаш одређено колико треба да испливаш али је то много да би ти бројао и знаш да ће се завршити када и тренинг.
Сама помисао на гуслање демотивише, поготову оне који тренирају ватерполо јер нећеш играти него ћеш само пливати док ти рамена не отпадну и срце не искочи.
-Радоване, откуд ти овде?
-Ма дошао да узмем неке тике...ти?
-Ја гледам неку нову трешу...нема те на тренинзима већ дуго?
-Ма имао сам неке овавезе, пичке материне...
-Брате, имамо сутра у 10 тренинг, обавезно дођи, следеће недеље нам долази Работнички из Македоније, не смемо да се обрукамо.
-Ма ок...хоћемо играти на тренингу?
-Не верујем.
-Значи само техника и шутирање?
-Ма какви, нисмо виделу лопту две недеље, биће гуслање цео тре...
-Збогом.
proizvođenje užasno iritantnog zvuka, koji nastaje fuzijom nekontrolisanog gudenja o žicu gusala i interpretatorovim unjkanjem (ređe i ojkanjem). Ponekad stvarno pomislim da su gusle jedan od osnovnih faktora progona Turaka iz naših zemalja. Pobegoše, kad je ''to'' uzelo maha. Nisu mogli više da izdrže.
Kad se guslanjem izvode i najlepše pesme naše narodne poezije - mučenje je.
Odvajkada je kurčenje delima svojih zemljaka bilo prestižno nadmetanje na Balkanu. Veština se razvijala, gajila sa posebnom pažnjom i prenosila sa kolena na koleno. U jednom trenutku se toliko razvila da je prerasla u umetnost. U guslanje.
,, Balkanski old wave'', kako su ga krstili muzički kritičari krajem 18. i početkom 19. veka, napravio je pravi bum na tržištu. Guslari su putovali od mesta do mesta, a najveće livade su rasprodavane u roku od par sati. Osnivač i najveća zvezda vejva, Filip Višnjić, prokrčio je put i postavio temelje za sebe i svoje kolege, buduće zvezde i zvezdice ovog pravca.
Naučnici sa univerziteta u Masačusetsu veruju da čak ni popularni WiFi nije mogao da pretpostavi da će se pravac održati do danas. Iako je u današnje vreme dosta privatizovan, a stil je značajno promenjen, guslanje i guslari su prisutni na svakom koraku. I dalje, van svake mere i razuma, pevaju hvalospeve prepričavajući podvige svojih zemljaka i ortaka, sa dodavanjem epskih momenata u neograničenim količinama.
Milojko Pantić tokom Zvezdinih prenosa.
--------------------------------------------------------
Reportaže o Djokoviću.
--------------------------------------------------------
- Jao ne... 'Aj da palimo, molim te.
- Što, šta ti bi od jednom?
- Evo ide mali Mića, osećam da će ponovo da gusla o tome kako je našao semenku na vršnjaku kad je spavao Milicu u cvajtu. Nemam dovoljno alkohola u krvi da ga svarim.
- Ionako je smor. 'Aj idemo na kurve.
- To lutko.
Izraz koji koristi svaki roditelj, zbog neumerenog "drndarnja" gitare svog sina/ svoje ćerke.
Sin: *svira Enter Sandman od metalike, naravno, ne baš najbolje, potom prelazi na nešto domaće, poput Crnog leptira*
Majka: Sine, prekini da guslaš, uzmi knjigu u ruke.
S: Majka, brate, radim nešto!
M: Kad budem videla dobre ocene možeš da drndaš tu glupost do mile volje!
Bez ikakve pompe, Vukajlija se pojavila tokom ove godine i zabilježila skoro deset hiljada rječi u rječniku žargona koje su definisali sami posjetioci. Uzimajući za ime učestalu grešku u govoru kad ljudi zapravo žele da kažu Vujaklija, stvorena je zajednica stvaraoca slenga srpskog jezika i mjesto na kojem posjetioci treniraju svoju kreativnost. Ovaj kreativni ventil vas samo tako usisa i očas posla možete da izgubite sate vremena čitajući duhovite opaske kojim su definisani brojni izrazi iz popularne kulture i govora. Pozicionirajući se između ozbiljnih sajtova kao što su "Metak" i "Vokabular" na jednoj, i zabavnih "Srbovanje", "Kobaja Grande" na drugoj strani, Vukajlija je dokazala da famozni "user-created content" (sadržaj kreiran od strane korisnika) može sasvim lijepo da zaživi i na ovim prostorima. Ovogodišnja nagrada za najbolji sajt prema izboru Biznisbloga odlazi ovom istinskom Web 2.0 projektu kojem u definicijama nije izmakla ni domaća blogosfera!
Biznisblog · 26. Decembar 2007.