Vrlo čest odgovor provociran nečijim pametovanjem o uticaju loših navika na njegovo zdravlje. To što je njegova baba na selu pušila k'o Turčin ceo život i živela 100 godina, to što je komšija Milisav svakog dana pio po flašu rakije i sahranio pola sela, to što bata Rajko na slavi pojede celo prase i ima toliko hemoglobina da godišnje po 10 puta dobrovoljno daje krv, gotovo sigurno mora da znači da će i taj opominjani nesrećnik tako da prođe. Nekako je uvek manje značajan daleko veći broj onih kojima je došao glave takav stil života. Čovek valjda treba da bude optimista.
- Kad ćeš, bre, da prestaneš da pušiš, navućićeš neku bolest!?
- E, vala ima da pušim! Pušila je i moja bala ceo život, i eno je još uvek mrda.
- Ma, pušio je i Mika, pa ga prebili na paradi.
Rečenica koja služi da se skine s vrata (ako je moguće) neko ko te stalno opominje zbog nekih tvojih postupaka a koji su štetni po zdravlje.Taj NEKO se može baš nazvati dušebrižnikom.
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.