Uglavnom najzeleniji deo svakog grada u Srbiji, pluća grada. Pešaci i povremeni vozači mogu preko polusrušenih ograda da vide izuzetno bujnu faunu, od korovskih trava do mladog drveća, a polako se obnavlja i populacija divljih životinja. U industrijskim zonama se tokom cele godine može naići na veliki broj rekreativaca, pa čak i profesionalnih sportista, zbog izuzetno čistog vazduha i male frekfencije saobraćaja.
Interesantno je napomenuti da su se za vreme socijalizma u industrijskim zonama nalazile fabrike koje su zapošljavale i po više hiljada radnika. Tada je u urbanom planiranju često postavljana zelena zona između stambenih naselja i ovih zona (što iz današnje perspektive izgleda sumanuto). Međutim, sa dolaskom demokratije je ova retrogradna praksa napuštena
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.
Bravo,ko je razumeo dace plus.ovo treba u odabrane!