Svaka djelatnost koja ima za cilj izbjegavanje obavljanja djelatnosti tj. neizvršavanje posla ili uvaljivanje svog posla drugom radniku. Jedini rad koji upražnjavaju mnogi zaposleni u društvenim preduzećima. Nije to mali rad, nije lako izbjegavati posao, posebno tamo gdje je hvatanje krivine osnovna djelatnost u preduzeću, počev od direktora pa do zadnjeg zaposlenog u procesu rada.
Bolovanja, poštede, nepreciznost i zaboravnost su neka od osnovnih sredstava za rad jednog inverznog djelatnika. Raznorazna narodna vjerovanja, bapske priče i međuljudski odnosi spadaju u sekundarna sredstva rada. Ali, bilo kako bilo, dobar inverzni djelatnik uvijek zna kako da se postavi u datoj situaciji.
Eh, kada bi bar dio vremena koje provode razmišljajući kako da izbjegnu posao uložili u razmišljanje o konkretnom poslu...
- Alarm, skači, pali kola, idemo!
- Ne valja se u petak počinjati rabotu...
- Misliš da će kuća da tinja tri dana? Ustaj!
- Ne znam bogomi, ionako su mi čizme kod obućara, ima li ko drugi?
- Evo ti moje rezervne, isti smo broj, polazi!
- Ne znam, eno ga Radoje je u smjeni, ne pričam sa njim, možete i bez mene?
- Ti si jedini vozač tu, poslaću Radoja na karoseriju nećete se susretati ni pogledima. Diži se više!
- Ajde dobro, kad nema ko drugi...
...
- Au, crna mačka nam pređe put, ajmo nazad, nije me briga da sve sagori!
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.
može +
Korektno +