Metafora iskustva, zrelosti i starine. Vino od čijeg muljanja, vrenja i flaširanja je proteklo izvesno vreme i time je stečen određeni nivo vremenskog osiguranja da će postati jedinstveno i neponovljivo jer se više nikad neće vratiti ta godina i to grožđe.
Dobro odležalo, okretano svakog dana za po jednu četvrtinu obima boce, paženo i čuvano u starim podrumima i obezbeđenim objektima, svoju pravu cenu postiže tek onda kad, paradoksalno, više nije za piće jer je preskupo da bi se pustilo da diše.
- Eh, kako je bilo dobro kad je bio Sloba...
- Bolje je bilo pod Titom!
- A ovi?
- Oni su još novi, tek ih punimo, nije dobra vlast koja nije odležala...
Vino koje prema lokalnim poznavaocima vina mora da ispunjava sljedeće uslove:
1) da ga ima puno
2) da je jeftino
3) da može da se pije
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.