Kvizovi kao što su na televiziji EMM, KTV i slično.
Obično (čitaj: uvek) su to neke igre da se od ponuđenih slova da najduža moguća reč. I rešenja su, obično, toliko očigledna da samo poptpuno slep ne bi mogao da vidi koje je rešenje.
Ali u čemu je caka?
To su, zapravo, kvizovi koji su inspirisani od onih, nama dobro poznatih, spam poruka i pop-upova (kao što su vi ste 999 999 posetilac i slično). Samo što ti se oni neće hakovati na kompjuter nego na telefonski račun. Pa da... nagrade su stvarno lepe (petocifrene sume u dinarima), to plus očigledna rešenja, jednako je velika navlakuša.
I vrhunac je kad (kao) zovu neki drugi gledaoci (koji, naravno, zovu iz studija, a predstavljaju se da su iz Petrovca, Kovina, Ožaka, Švedske, Austrije i slično) i daju odgovore koji nemaju veze sa mozgom. A između dva ovakva poziva, frustrirana voditeljka ne prestaje da blebeće o tome kolika je nagrada, kako da stignu do rešenja, a pri tom, makar milion puta izrecituje broj telefona koji treba da se pozove za njihov kviz.
Vezu, naravno, nikad ne dobiješ, a dok pokušavaš da je dobiješ, stalno govori da je zauzeto, a pri tom ti bustiraju račun za telefon.
Ovakve kvizove treba zabraniti.
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.
Isfrustrirani - ne, nikako;
Frustrirani - da, svakako;
Inače +