
1. Официр: обично груб, намргођен и озбиљан, прошао је сито и решето и дели животне лекције војницима кроз метафоре о релативности смрти.
2. Меланхолични војник: Или је лекар или носи рањенике на носилима, тих, замишљен. Често се пита зашто људи уопште ратују за комад земље и зашто толика крв и убијања.
3. Млади војник: Преплашен, он није ни намеравао да ратује него се просто ту затекао игром случаја, обично први погине и карактеришу га речи као: Oh fuck, oh Jesus Christ које изговара када угледа неке нарочито измасакриране лешеве. Он обично или први погине или преживи рат и сазри као личност, па нам ретроспективно описује битку сећајући се палих другова. Командант га или мрзи зато што је слабић или му постане као отац или старији брат, штити га и подучава кроз битке.
4. Шаљивџија: Док озбиљни командант стално облачи, овај момак ведри расположење у јединици, обично је пушач, прича анегдоте и засмејава војнике, покушава да их размрда, командант га мрзи а чета га углавном воли, јер им скреће мисли са ратних страхота. На крају се обично помири са командантом, неретко на самрти (својој или његовој).
5. Најбољи стрелац: Окорели искусни војник, често командантов најбољи друг, и сам је прошао све и свашта, породица му је погинула, носи слику жене и сина у ранцу и често мисли о њима, ћутљив је и не прича много са саборцима али кад треба да се дела покаже колико вреди, за један минут побије 30 непријатеља и штити другове који су му малтене постали породица. Ако се деси да погине напрасно се отвара и прича све о свом животу на самрти.
Оно што је заједничко свим ратним филмовима је да горе наведене ликове постепено уводе у причу, упознајући нас са њиховим животом и личностима до те мере да смо негде око половине филма већ везани за све јунаке. Онда, сурови режисер у другој половини филма, након многобројних рокања све те исте јунаке које смо заволели и почели да ценимо сваког на свој начин, побије, и на крају обично нико не преживи.
Bez ikakve pompe, Vukajlija se pojavila tokom ove godine i zabilježila skoro deset hiljada rječi u rječniku žargona koje su definisali sami posjetioci. Uzimajući za ime učestalu grešku u govoru kad ljudi zapravo žele da kažu Vujaklija, stvorena je zajednica stvaraoca slenga srpskog jezika i mjesto na kojem posjetioci treniraju svoju kreativnost. Ovaj kreativni ventil vas samo tako usisa i očas posla možete da izgubite sate vremena čitajući duhovite opaske kojim su definisani brojni izrazi iz popularne kulture i govora. Pozicionirajući se između ozbiljnih sajtova kao što su "Metak" i "Vokabular" na jednoj, i zabavnih "Srbovanje", "Kobaja Grande" na drugoj strani, Vukajlija je dokazala da famozni "user-created content" (sadržaj kreiran od strane korisnika) može sasvim lijepo da zaživi i na ovim prostorima. Ovogodišnja nagrada za najbolji sajt prema izboru Biznisbloga odlazi ovom istinskom Web 2.0 projektu kojem u definicijama nije izmakla ni domaća blogosfera!
Biznisblog · 26. Decembar 2007.