Najinteresnatnije Specificnosti srpskog jezika

Dejana88 2008-05-29 14:29:21 +0000

Na trecem mestu je, specificno za srpski jezik, PROSLO NEODREDJENO VREME. Predstavnik pomenutog PROSLOG NEODREDJENOG VREMENA je NOMAD. (Npr. NOMAD SAM ISLA NA PIJACU, DA KUPIM JAJA).

Drugo mesto zauzima BUDUCE NEODREDJENO VREME, koje predstavlja rec JAKOM. (Npr., STOJANE, KA' CEMO DA BEREMO KUKURUZ? -JAKOM CEMO MILENIJA, IMA VREMENA.)

I ubedljivo, najoriginalnija tvorevina srpskog jezika, je PROSLO VREME U BUDUCNOSTI. Ova se tvorevina cesto srece u situaciji, kada, recimo, seljak juri prase po sljiviku. Prase skici, bezi oko sljiva, seljak ga juri, kliza se po blatu, pada, nervira se... I u trenutku, kad ga je skoro uhvatio za zadnje noge, prase skikne i smugne ispod zice, u komsijino dvoriste. Tada seljak baci sajkacu u blato, pljune pored nje, i skuje jezicki paradoksalnu konstrukciju - PROSLO VREME U BUDUCNOSTI, koje je jedino prikladno u datom trenutku, dakle(m) seljak kaze: JEBO SAM TE KAD TE STIGNEM!

0
21 : 8

Najnovije definicije

Rekli o sajtu

Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.

Politika · 31. Januar 2011.