Дугачак слоган, али слоган. Имао смисла у време док су се људи макар мало осећали као део државе, а држава на ту њихову лојалност колико-толико узвраћала.
Одавно није тако. Одавно човек државу доживљава као нешто што је на супротној страни, као спрегу политичара, тајкуна и осталих повлашћених категорија, машину за млевење која гледа да те самеље и исцеди и оно што немаш да би она имала ресурсе за своје паразитско функционисање. У таквим околностима, у неравноправној борби у којој је од самог рођења осуђен на пораз, нормално је што злехуди човек гледа бар да ублажи последице тог пораза.
Тако је, временом, слоган из наслова (не кривицом грађанина-појединца) изгубио сваки смисао, јер ако ти, у родољубивом заносу, узвикнеш "Државо, ево ме, реци шта треба!", а држава те гледа бело и нема појма шта си хтео да јој кажеш, онда то и није нека држава. А поготово не заслужује да ти уопште размишљаш да ли би за њу, ту и такву, могао нешто да учиниш.
Да видимо, шта је моја држава учинила за мене?
- Кад сам се родио, уписала ме је у Матичну књигу рођених;
- Кад је дошло време, позвала ме је да пођем у школу;
- Кад је дошло време, позвала ме је да одем у војску;
- После војске, дала ми је резервни распоред и зборно место;
- Кад сам се оженио, и то је уредно евидентирала;
- Звала ме је на војне вежбе, а кад је "резервни распоред" постао "ратни распоред", звала ме је и онда;
- Откако сам, по природи ствари, демобилисан, моја држава ме се сети почетком године, кад ми пошаље решења за порезе и друге дажбине разне. Ја се, са своје стране, трудим да своју државу не оптерећујем ни толико.
А и зашто бих? Кад човек погледа у каквом су стању социјалне функције државе (здравство, школство, судство, безбедност - не сумњам ја у своју државу, таман посла! Да ме неко убије, она би одмах скочила да брани мој интегритет, а за све што је мање од тога, било би стварно неувиђавно да тражим да се држава ангажује око мене), дакле, кад сагледа све то, човек неминовно дође на помисао да нису били луди они који су се расејали по белом свету. За разлику од наивног појединца из наше приче, они су на време схватили да је слоган из наслова одавно еволуирао у:
"Не питај шта држава може да учини за тебе, већ - која."
Definiše se sve i svašta. Tako se mogu pročitati definicije baksuza, alapače, čitulje, smrti, rezervoara za smeh, kolateralne štete, Živojinović Velimira, zvanog Bate, dnevne svetlosti, gospođe džem!, Brus Lija… „Je l’ ti puši ćale?”, „Je l’ mogu u WC?”, „Chuck Norrisisati” i još mnogo toga može se naći na ovoj internet stranici. Zato ne iznenađuje što se mnogi kad jednom dođu, ponovo vraćaju na nju. Neki čak postaju i zavisnici, pa traže od moderatora da ih banuju, poput jednog studenta koji je zahtevao da mu zabrane pristup na nedelju, dve dana da bi mogao da uči.
Status Magazin · April 2009.
Штета што не сме више од једног слогана по глави становника. Сад видех један много добар:
"Постани део Вукајлије!"
Piše da je maksimum jedna definicija po nalogu, a ne po autoru. Pozz.
:)
Ето, видиш, још један доказ колики сам ја дудук кад треба приграбити неку бенефицију.
Ова држава и ово друштво су стварно превише софистицирано организовани, нисам ја томе дорастао.
Ovo je jebeno odlično. Komotno možeš da probaš da objaviš kao autorski tekst negde. A i pančlajn je sjajan!
Skroz dobro
Хвала.
Млада, дугујем реванширање за идеју, у тренутку очајне безидејности чучнула је само тако.
pljuvanje drzave uvek moze +
Егзистенцијалистички префињен укус који је тешко не препознати.
Odabrana sa Vukajlija Oktoberfesta 2018, 1.kolo
Јој...
Tema o kojoj se može satima raspravljati. Zaslužen odabir, plus od mene.
Fantasticno