Reci koje postaju popularne, takozvani sleng, mogu se podeliti u 2 grupe.
Prva grupa je sleng koji nam omogucuje da budemo kul(primera radi brate, matori, bicarka, fejl), a nekim recima se cak i izvrcu slogovi, i tada se prica sasvim novim jezikom, takozvanim satrovackim.
Druga vrsta slenga se koristi u situacijama koje naginju ka ozbiljnim razgovorima kada ucesnik u konverzaciji zeli da zvuci edukovano i elokventno. Najpoznatiji primer je rec objektivno cija upotreba iz dana u dan progresivno raste. Cesto se koristi u recenicama koje sasvim ok zvuce i bez nje, mozda cak i istinitije s obzirom na relativnost te reci, a u poslednje vreme cak i kada se prica o necemu potpuno subjektivnom.
-Slusao samo sinoc gudacki kvintet beogradske filharmonije kako izvodi odlomke iz Betovenovih simfonija, zaista je bilo ocaravajuce.
-Da, lepo je to.
-Sta, i ti volis da slusas klasiku?
-Pa, objektivno da, ali ne bih voleo da je cujem kad negde izadjem, znas, u diskoteci ili tako nesto...
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.
objektivno, definicija je nešto kao tipa plus...
I jos kad pocnu da pisu polu engeskim - polu srpskim, u fazonu : "o Dzizs", "Maj gad", "Crap" i ostala sranja...
I to sve u nadi da ce zvucati/izgledati pametnije.