
Ovaj izraz se može dvostruko tumačiti u zavisnosti od duha tumača:
1. Teško uhvatljivi, gotovo metafizički entitet mnoštva koje je drugačije od nas, mnogo lošije od nas i zbog čega smo mi uvek u pravu i nikad krivi. Taj entitet se volšebno pojavljuje u javnim nastupima predstavnika svakog autoritarnog režima, jer dušmani hoće da nas unište.
2. Sintagma kojom se barem trenutni režim (2017.) koristi kako bi tobože imao mnogo da kaže, i kako bi sebe opravdao po pitanju bukvalno svega potencijalno lošeg što uradi, bilo za ekonomiju Srbije, prava građana, pljuvanju po političkom protivniku ili nešto treće.
To je, po autorovom sudu, samo ublažena verzija sintagme-spina iz devedesetih koje se sastojalo iz "a šta su oni nama radili".
Na svu sreću, nema se para za rat, pa ni "a šta su oni nama radili" nije aktuelno. Još.
/parafraza/
Lončar, kriminalac, fotografisao se sa nekim iz Zemunskog klana? A šta je sa onim nekim koje vi podržavate, koji prodaju drogu našoj deci i vode kampanje, zašto vi one neke koje podržavate ne pitate takva pitanja?
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.