
Поручник Онода, четник са далеког истока и типичан јапански херој. После специјалног школовања послали су га на филипинско острво да га брани од агресора. Када је кретао из Јапана младом Оноди су рекли да не сме да погине, да се убије и да се преда. Пошто је острво 1944 године згазила злочиначка чизма НАТО, повукао се у брда и четовао 30 година. За то време Покушали су да га обавесте и да га убију. Сваку информацију о паду Јапана је сматрао пропагандом. Нормално. Сваког сељака, пандура и нато војника који га је видео је скратио за главу. Нормално. 1974 године се предао лично предпостављеном официру све заједно у униформи, са сабљом, пушком, гомилом одговарајуће муниције и пар бомби.
Данас се име Онода користи као синоним, за бесконачну борбу, велику упорност, велику оданост, ултимативног четника, али и за бесмислену борбу и необавештеност.
- Еј направио сам Зуму на спектруму.
- Који си ти поручник Онода.
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.