
Vrsta marketinga koja se ne svodi na reklamu sopstvenog, već na pljuvanje tuđeg proizvoda, eventualno kritiku na nećkanje potencijalne mušterije.
Natpisi iznad jedne pijačne tezge u Nišu:
„Ko kupuje kod Kineza, dabogda mu majka umrla večeras u šes’!“
„Dok se ti smisliš da li možeš ili ne možeš da uđeš u trenerku – prodato!“
Srpsko-balkanski fenomen u kojem se, u cilju poboljšanja prodaje što više robe ubaci u ponudu za što manje para i onda se specijalna mantra izgovara što više puta. Pojedine od fraza koje koriste pijačni prodavci postale su kultne tako da nije ni potrebno navesti ime proizvoda već samo ponudu. Smatra se da je Telešop ovo preuzeo od nas.
Tri para sto dinara, tri para sto dinara, tri para sto dinara - Čarape
Pet komada trista dinara, pet komada trista dinara - Vatromet uoči Nove Godine
Čet'ri za sto, čet'ri za sto - gaće
U krajnjem slučaju svaki proizvod se može ubaciti u ovakvu ili sličnu mantru i prodaja mu skače zagarantovano. Delom i zbog toga što Srbi kupuju sve čega ima više, za manje para čak iako im to apsolutno ne treba.
Štek je dobro sakriveno mesto. Varijacija ima bezbroj: recimo štek-ocene su „isključivo dobre ocene koje se čuvaju za ‘ne daj Bože' situacije, odnosno period kada pljušte kečevi“, piše jedna vukajlijašica. Tako će iskusni školarac prećutati roditeljima da je dobio peticu, a to će im saopštiti tek kada dobije i nekog keca – da bi ublažio negativni efekat.
Deutsche Welle · 29. April 2011.