Врхунац исказивања поштовања према некоме. Не, овде није у питању она позната крилатица: нечије мало је некоме много. Ово су ситуације када је нечије мало некоме толико много да се то узвраћа неизмерним поштовањем до краја живота. Иако се ово углавном везује за јавне личности и њихов пре свега хуманитарни рад, али наравно и њихова лична достигнућа у својој бранши, постоје и примери локалних хероја који се не истичу превише, али су због својих добрих дела одавно живе легенде у својој околини. И зато се велико одушевљење неким њиховим поступцима исказује кроз "иницијативу" да би дотичној особи требало подићи споменик за живота.
Иако се, дакле, оваки споменици живом човеку подижу фигуративно, а прави се дижу као (дуго)трајни симбол поштовања лика и дела преминуле особе која је на неки начин задужила народ и заједницу у којој је живела, постоје и ретки случајеви када се некоме у знак поштовања буквално подигне споменик за живота (воштане фигуре се не рачунају, из Палминиог музеја поготово).
Један од најпознатијих примера је Габријел Батистута. Када је 1993. године Фиорентина испала из Серије А, Батистута је одбио да пређе у неке од тада најјачих италијанских клубова и остао је да игра за Фиорентину у Серији Бе, иако је ризиковао да не буде позван у репрезентацију за Светско првенство у САД '94. године. Иако је из клуба чији је био капитен отишао одлуком управе јер је клуб запао у финансијске проблеме, у знак захвалности неколико година касније навијачи Фиорентине су подигли споменик Батистути у близини стадиона "Артемио Франки".
Bez ikakve pompe, Vukajlija se pojavila tokom ove godine i zabilježila skoro deset hiljada rječi u rječniku žargona koje su definisali sami posjetioci. Uzimajući za ime učestalu grešku u govoru kad ljudi zapravo žele da kažu Vujaklija, stvorena je zajednica stvaraoca slenga srpskog jezika i mjesto na kojem posjetioci treniraju svoju kreativnost. Ovaj kreativni ventil vas samo tako usisa i očas posla možete da izgubite sate vremena čitajući duhovite opaske kojim su definisani brojni izrazi iz popularne kulture i govora. Pozicionirajući se između ozbiljnih sajtova kao što su "Metak" i "Vokabular" na jednoj, i zabavnih "Srbovanje", "Kobaja Grande" na drugoj strani, Vukajlija je dokazala da famozni "user-created content" (sadržaj kreiran od strane korisnika) može sasvim lijepo da zaživi i na ovim prostorima. Ovogodišnja nagrada za najbolji sajt prema izboru Biznisbloga odlazi ovom istinskom Web 2.0 projektu kojem u definicijama nije izmakla ni domaća blogosfera!
Biznisblog · 26. Decembar 2007.