
Jako mali stan, obično garsonjera, u kome se mora postići visoka funkcionalnost, a nauštrb prostora. Takav stan je i spavaća soba i trpezarija i kuhinja i radna soba. Mogućnost šetanja po stanu je svedena na minimum. Da bi se stvorilo što više mesta, npr. za knjige, sitne stvari i razne drangulije, pribegava se ugrađivanju velikog broja polica na zidove. U prčvarnicima se javlja toplotni suficit, naročito ako je njihov sastavni deo i kuhinja, pa boravak više osoba u prostoriji obavezno dovodi do stvaranja velike vrućine, što ima i svoje dobre strane, na primer u toku zime, kada kompjuter postaje sasvim dovoljan za grejanje.
90% stanova u Beogradu predviđeni za birokratiju i fizikalce. Precenjeni, zapravo nefunkcionalni, vlažni, odrpani u tri nane nanine... Izazivaju klaustrofobiju... Često u takvim stanovima živi i do tri generacije (sve sa braćom i sestrama).
Mi Vojvođani to nazivamo šupama.
Moj kum prod'o prčvarnik na Voždovcu, kupio kućerdu sa zemljom u Smederevu i još mu ostalo love "za crne dane".
Prostorija koja u nedostatku sadržaja navodi na rasplođivanje kao surogat za svrhu postojanja.
Definiše se sve i svašta. Tako se mogu pročitati definicije baksuza, alapače, čitulje, smrti, rezervoara za smeh, kolateralne štete, Živojinović Velimira, zvanog Bate, dnevne svetlosti, gospođe džem!, Brus Lija… „Je l’ ti puši ćale?”, „Je l’ mogu u WC?”, „Chuck Norrisisati” i još mnogo toga može se naći na ovoj internet stranici. Zato ne iznenađuje što se mnogi kad jednom dođu, ponovo vraćaju na nju. Neki čak postaju i zavisnici, pa traže od moderatora da ih banuju, poput jednog studenta koji je zahtevao da mu zabrane pristup na nedelju, dve dana da bi mogao da uči.
Status Magazin · April 2009.