
Бистар. Он мисли брзо, свака му је на месту. Његош је задовољан. Може се користити и у ироничном смислу као универзални подјеб.
- А да одемо у Либију, узмемо дневницу од Амера 35 евра, ратујемо 20 дана, купимо гориво тамо за 10 центи и то донесемо овде комбијем и продамо!
- Ти си баш неки промућуран дечко! Додај ми то пиво из гајбе и не сери!
Isto što i pametan ali za osobe rođene u periodu između dva svetska rata. U najboljoj mogućoj varijanti mogu da kažu taligentan ali znaju da nije ispravno pa se koriste njima poznatim izrazima.
- E baba, ajd da ti meni prepišeš ovaj stan a ja da te doživotno izdržavam?
- Baš si ti promućuran ti, jel te to majka uči tako? Da mi od kuće praviš kupleraj a ja da skapavam ko ker u nekom staračkom domu. Oš kurac.
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.