Romsko kombinovano vozilo za različite namene (u daljem tekstu Romobil) ponos je i dika samozvanog balkanskog velegrada. Njime Romi prevoze takozvane sekundarne sirovine, na dalju preprodaju i reciklazu.
Romobil je nezamislivo mastovito konstruisano namensko vozilo, sastavljeno od otpada nekada slavnih francuskih vozila "Dijane" i "Spačeka", tehnički obogaćeno delovima bicikla, motokultivatorom i, naravno, dobrim starim konjem za potrebe manuelnog upravljanja.
I tako raskosno i mastovito zamisljen Romobil, prilagođen takođe različitim srpskim ukusima ( za svaku vlast i svaku opoziciju ), nasao je svoje mesto na dzombastom asfaltu, pokazao odlične performanse, izdrzao sve testove i prikazao sve svoje prednosti u odnosu na konkurenciju. Konkurenciju? Ne, Romobil nema konkurenciju. U toj klasi ne postoji konkurencija. Romobil je jedan i jedinstven.
Umesto rezervoara za gorivo, između vozača i suvozača, nalazi se plastična flasa od dva litra puna bezolovnog benzina, u flasu jednostavno gurnuto crevo čiji drugi kraj "hrani" motor i - stvar funkcionise. Mogućnosti dogradnje ovog lakog sredstva za prevoz par ljudi i mnogo otpada je nesaglediva. Stvar maste i aspiracija.
Svaka romska porodica koja vlada tehničkim stvaralastvom, od jednostavnog do osebujnog, moze sebi da priusti Romobil. Bez lizinga, kredita, kasko osiguranja, zelenaskih kamata i drugog globalističkog terora. U novom milenijumu, makar bio i poslednji, Romobil je sinonim nikada unistenog slobodnog duha jednog veselog i skitačkog naroda, jedan tehnolosko-anarhistički manifest pun sprdnje sa tragičnim pokusajima homo sapiensa da se izdigne iznad Boga (vernici) ili vasione (agnostici).
Vlasnici Romobila nemaju svoje udruzenje, jer im ne treba. Oni su najstarija nevladina organizacija u istoriji. Ova činjenica ima veze sa porezom. Ko će Romobilu da naplati PDV?
Da nije Romobila, samozvani balkanski velegrad bi se ugusio u sopstvenom smeću. Vlasnici Romobila su komunalno preduzeće u senci. Gradska vlada u pritaji. Servis koji je u stvari samoodrzivi projekat. Romobil ne ugrozava gradski saobraćaj, tu se nema sta ugroziti.
U slavu Romobila moze se dogoditi festival ovih kombinovanih vozila i takmičarski deo gde bi njihovi tvorci, razni srafciger-inzenjeri kandidovali svoje "kompakt", "sedan", ili "ven" verzije kao hit tekuće godine. sto da ne? Ako moze "Zastava" da svoj krs uvaljuje sirotinji i da debelo pljačka poreske obveznike "zahvatanjima" iz drzavne kase, zasto Romobil ne bi imao svoj sajam ili festival? Niti je na teretu drzave, niti ga ko subvencionise, niti ga prodaju na kredit.
A koristan je. Čisti samozvani velegrad od kartonske ambalaze, flasa i drugog otpada, odvozi taj otpad na preprodaju, reciklazu ili na deponije. Uprkos kaznama koje plaćaju saobraćajnoj policiji, "romobilci" su ekonomični. Ekoloski prihvatljivi. Ideoloski neopterećeni. Finansijski nezavisni. Estetski originalni. Jedna andergraund kultura. Anarhizam u svom najboljem izdanju.
Definiše se sve i svašta. Tako se mogu pročitati definicije baksuza, alapače, čitulje, smrti, rezervoara za smeh, kolateralne štete, Živojinović Velimira, zvanog Bate, dnevne svetlosti, gospođe džem!, Brus Lija… „Je l’ ti puši ćale?”, „Je l’ mogu u WC?”, „Chuck Norrisisati” i još mnogo toga može se naći na ovoj internet stranici. Zato ne iznenađuje što se mnogi kad jednom dođu, ponovo vraćaju na nju. Neki čak postaju i zavisnici, pa traže od moderatora da ih banuju, poput jednog studenta koji je zahtevao da mu zabrane pristup na nedelju, dve dana da bi mogao da uči.
Status Magazin · April 2009.