
Predstavlja u najvećem broju slučajeva rečenicu pušača, koji svestan koliko je neprijatan dim za osobu koju pita. Pušač, u ovom slucaju igra na kartu dobrote upitanog (koji je naravno nepušač) jer nekako u ovom poremecenom svetu se smatra da time što je postavio pitanje, iskazujući dobrotu i uviđajnost, automatski zaslužuje potvrdan odgovor.
E nećeš ga majci vise.
**spavaca soba, smor od ortaka i ja, pobegli od matoraca koji su od njega n puta zanimljiviji**
SoO: E je si ti video kako je onaj gugl chrome dobar, kako su ga dobro napravili (vadi paklicu)
Ja: Aha jeste...
SoO: (onako uzgredno) Smem da pušim ovde?
Ja: (pauza 3 sec dok se prelomim)
SoO: (vec stavio cigaru usta)
Ja: Brate nemoj, spavam ovde.
SoO: (u šoku, zbog mog iskazanog negostoprimstva tim odgovorom)
Ja: (u sebi: ko te jebe)
Štek je dobro sakriveno mesto. Varijacija ima bezbroj: recimo štek-ocene su „isključivo dobre ocene koje se čuvaju za ‘ne daj Bože' situacije, odnosno period kada pljušte kečevi“, piše jedna vukajlijašica. Tako će iskusni školarac prećutati roditeljima da je dobio peticu, a to će im saopštiti tek kada dobije i nekog keca – da bi ublažio negativni efekat.
Deutsche Welle · 29. April 2011.
Meni nikad nije bilo jasno sto ja moram da budem dobar i trpim njihov dim, a oni ne mogu da budu dobri i ne zapale. Obicno ne dozvoljavam da puse kod mene, a ako dozvolim, sledeci put dobro razmislim da li da ga uopste vise i primim u kucu. Dobro, nisam bas toliko kategorican, vecina iz mog drustva ne pusi, a i ako puse, uvek me ispostuju, ali uvek ima tih smorova koji nemaju osecaj za druge +
ah,ja sam morao puknem minus,ko pushach =]