Каже се за неки догађај у коме није све разјашњено. Било свега и свачега, разних верзија, пуно промена и све је замршено. После тога сви га се присећају са неком нелагодом и сумњом.
Израз је дошао од периода из руске историје у коме су се смењивали разни и прави цареви, кризе у држави и ратова на свим странама.
-Матори, си добио посао?
-Ма ништа ме не питај...
-Па шта би?
-А шта ти ја знам, било смутно доба у фирми, неки директори нешто мутили, после као хтели да затварају и на крају све супер а уместо мене запосле неку сисату плавку.
-Па бар знамо како је она добила посао ако ништа друго...
-Радојко, си чуо што су пустили оне Хрвате?!
-Јесам, чуо сам...
-Како бре то може тако!?
-Ало бре, Милуне, шта ти није јасно? Било смутно доба у целој држави, радио к'о је шта хтео, сад ови са Запада бирају кога ће да пуштају а кога не.
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.
Može se naći i izraz ''doba smutnje'', ''smutnoe vremja'' +++
ha, smutnae vremja
vid' šta on definiše
kul
Знам за те верзије али сам под овим именом последње тражио пре него што сам написао па остало тако.