Уколико се налази на спољним зидовима куће , обично служи за складиштење ситница које се користе по дворишту или другде , а уколико је унутар куће у њему стоје кључеви и слично.
Отац: Драганее! Мајку ли ти мајчину, де су ми виноградске маказе из струјомера?
Драган: Откуд знам ћале. Питај бабу.
Отац: Мамооо! Мамооооо!
Баба: Шта се дереш бику један?
Отац: Де су ми маказе из струјомера?
Баба: Е мој синко. И мене нестало семе за дулеци што сам га метла унутар да се суши. Изгледа ћорно онај лопов из ЕПС-а кад долазио да уписује струју. И Драгиња ми рекла да јој укр'о она наставак за баштенско црево.
Отац: Драгане, следећи пут кад га видиш пушћај Џонија, семе ли му лопвско.
Svaka porodica poseduje jedan, njegov osnovni zadatak je da spreči bilo kakvo rasipanje struje i ako je potrebno da vam bezbroj puta dnevno naglasi kako se ta struja plaća i kako je vi nećete platiti. Odlikuje ga i visoka frekvencija alarma za prekomerno korišćenje struje, a po potrebi može i koristiti silu, ovisno od troška i pola.
Zašto ti je upaljeno svetlo u sobi dok gledaš TV? Je l' si ti normalan, pa to nije džabe!?
Drugi naziv za taksimetar. Okreće se i kuca pare istom brzinom, niste ni seli kako treba već ode na 200 dingera.
-Evo gospodine, stigli smo...470 dinara.
-Koliko? Za 3 kilometra? Aaa, pa dabogda ti tako u kući kucao strujomer! Izvolte i dovidjenja.
Najčešće je to penzos (jedini u kući sa prihodom) koji svakoga jutra nadgleda brojilo da proveri i zabeleži koliko je kilovata utrošeno prethodnog dana.
Penzos: Otkud sad 9 kilovata više nego juče? Opet si visila na Internetu do kasno u noć.
Njegova žena: Ma, jok. Samo sam ti opeglala košulju.
Bez ikakve pompe, Vukajlija se pojavila tokom ove godine i zabilježila skoro deset hiljada rječi u rječniku žargona koje su definisali sami posjetioci. Uzimajući za ime učestalu grešku u govoru kad ljudi zapravo žele da kažu Vujaklija, stvorena je zajednica stvaraoca slenga srpskog jezika i mjesto na kojem posjetioci treniraju svoju kreativnost. Ovaj kreativni ventil vas samo tako usisa i očas posla možete da izgubite sate vremena čitajući duhovite opaske kojim su definisani brojni izrazi iz popularne kulture i govora. Pozicionirajući se između ozbiljnih sajtova kao što su "Metak" i "Vokabular" na jednoj, i zabavnih "Srbovanje", "Kobaja Grande" na drugoj strani, Vukajlija je dokazala da famozni "user-created content" (sadržaj kreiran od strane korisnika) može sasvim lijepo da zaživi i na ovim prostorima. Ovogodišnja nagrada za najbolji sajt prema izboru Biznisbloga odlazi ovom istinskom Web 2.0 projektu kojem u definicijama nije izmakla ni domaća blogosfera!
Biznisblog · 26. Decembar 2007.