Uobičajena kategorija ljudi svih uzrasta, koji su navikli da "zajebavaju" ljude oko sebe i to najčešće one kojima je stalo do njih. Naime, plašeći se da će izgubiti pažnju koju obično dobijaju čak i više nego što je zaslužuju, u stanju su ili da prete samoubistvom ili da sami sebe ugrožavaju na razne načine. Imamo nekoliko slučajeva:
1. Penzionere, koji često glume da su bolesniji nego što jesu da bi njihovi ukućani više vremena provodili sa njima. Ukoliko se osete zapostavljeno, radije će da umru nego da sami vode računa o sebi. Ovde mislim isključivo na penzionere, koji žive sa svojom decom i dobijaju svu potrebnu negu, koja prema njihovom mišljenju nikada nije dovoljna.
2. Bolesno posesivne ljude (pol nebitan), koji pokušavaju da osobu sa kojom su u nestabilnoj vezi zadrže pored sebe pretnjama da će izvršiti samoubistvo.
3. Tinejdžere, koji misle da će na takav način biti zanimljivi i skrenuti pažnju na sebe. Emosi su najbolji primer toga.
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.