
Стародревни одељак у српском витешком кодексу.
Настао у потреби за елементарном самоодбраном од паметњаковића из категорије "накнадна памет", овај "ти ће..." корпус се временом осладио Србину и ушао у његову свакодневну комуникацију, било за то повода или не, па ће га дотични употребити не само као одговор на нечији злобан коментар, него и на најискренију похвалу и израз поштовања за нешто што је урадио. Такву реакцију не треба узимати за зло (мада је то неупућеним људима са стране тешко објаснити).
Најчешћи примери су познати као тзв. "Ти ће" тријада:
1. Ти ће ми кажеш!
2. Ти ће ме учиш!
3. Ти ће ми забраниш!
Дозвољене су и варијације, које могу бити и једнократне, у зависности од конкретног случаја.
"Јес" испред "ти ће" додати по потреби/нахођењу.
Налакћен на тарабу, премећући травку по устима, докони Ђура гледа како комшија Митар ради нешто у својој авлији. Ћути један, ћути други. Кад је посао био готов, Ђура ће:
- Комшо, није то требало тако! Прво си моро...
- Јес, ти ће ми кажеш! Погледај прво своју авлију, на шта личи, па се онда јави!
У једном друштванцету, момак прича виц који почиње са: "Јури тип мерцедесом...". Виц онако, није ни лош, на крају се смеју, а један се утрпава: "Е не ииде таако, ја знам са бе-ем-веееом".
Уф, мало тежи случај. Овде ниједно "ти ће" не би било довољно, овако нешто изискује много конкретније мере, невербалне...
Славни рок гитариста, на заласку каријере, обилази The rest of the world, да се огребе за неку кинту док још може. У једној српској вароши, гостољубиви домаћини му наватају ритам гитаристу на шумадијски чај, па организатори некако нађу једног локалца који је у младости свирао гитару, а стицајем околности зна репертоар гостујуће мегазвезде.
На крају се покаже да није било разлога за стрепњу како ће да прође свирка. Славни музичар, са олакшањем, прилази и пружа руку ономе:
- C'ngrats, man, you do it, wow!
- Thank you, sir! (себи у браду) Јок, тебе сам чеко да дођеш да ме учиш!
- Beg ya p'rdon?
- Ништа, ништа, велим тенкју, јеси глув?
Bez ikakve pompe, Vukajlija se pojavila tokom ove godine i zabilježila skoro deset hiljada rječi u rječniku žargona koje su definisali sami posjetioci. Uzimajući za ime učestalu grešku u govoru kad ljudi zapravo žele da kažu Vujaklija, stvorena je zajednica stvaraoca slenga srpskog jezika i mjesto na kojem posjetioci treniraju svoju kreativnost. Ovaj kreativni ventil vas samo tako usisa i očas posla možete da izgubite sate vremena čitajući duhovite opaske kojim su definisani brojni izrazi iz popularne kulture i govora. Pozicionirajući se između ozbiljnih sajtova kao što su "Metak" i "Vokabular" na jednoj, i zabavnih "Srbovanje", "Kobaja Grande" na drugoj strani, Vukajlija je dokazala da famozni "user-created content" (sadržaj kreiran od strane korisnika) može sasvim lijepo da zaživi i na ovim prostorima. Ovogodišnja nagrada za najbolji sajt prema izboru Biznisbloga odlazi ovom istinskom Web 2.0 projektu kojem u definicijama nije izmakla ni domaća blogosfera!
Biznisblog · 26. Decembar 2007.
Dobro, dobro sve, nema tu zamerki. Izraz na mestu, telo ke odlično, primeri onako kako treba. Nema tu greške +
Kod Фрајкорa greška?
Ni teorijski. Ni u šali.
Sve na svom mestu +
Malo labavi primeri +
Dobra, samo drugi primer nije iz ove priče, boloje da si ga sačuvao za ilustraciju nekog drugog izraza, da ne kažem fenomena. +
bolje*
Ničeg ne fali, nečeg i suviše. Ali ipak sjajno.
Јесте дугачко, ал добрано. +++ господине.
Скрушено прихватам критике (јес, ови ће ме уче...)
А у похвалама ћу да уживам у тренуцима ближеописаним под:
https://vukajlija.com/mali-rituali/736845
(Да се ођавим, па да приставим џезву.)
Ti ćeš da me učiš kako se menjaju brzine!