Zvanje, počasna titula, društveni status.
U vreme komunizma (1945-1990), kada su se kod nas pojavile i prve farme, to zvanje je bilo rezervisano uglavnom samo za domaće životinje i njihove čuvare, tj. čobane. Takva slična koncepcija će se zadržati i posle više od 65 godina, samo što će se čobani svesti samo na jednog , a broj krupne i sitne stoke, ali i živine(ćurke, guske, kokoške a ponekad i patka), neverovatno uvećati.
Kasnije, tokom ratova (1991-1999) se gubi smisao i važnost ovog zvanja, osim na nekim usamljenim primerima, kao npr. na farmi "Ovčara" '91.
Posle demokratskih promena u Srbiji (2001), zahvaljujući svima tako dragom novom sistemu, lagano počinje da se ustanovljuje na mestu koje je nekada, u ono zlo vreme komunizma, imao status Narodni heroj...tj. miljenik i idol nacije, onaj čiji primer treba slediti. Naš Nebeski narod, koji u svom nacionalnom biću poseduje neiscrpne količine mudrosti, odmah je prihvatio ovaj novi i napredni obrazac ponašanja koji je došao sa tom ponovo ustanovljenom titulom.
Do godine kada su srpski političari svečano izjavili da je Srbija doživela preporod (2011), ovo zvanje postaje jedno od najcenjenijih, najpopularnijih i najviđenijih u javnom životu, odmah posle zvanja ministra finansija, predsednika "Delta grupe", Kasandre i Šeherezade.
Definiše se sve i svašta. Tako se mogu pročitati definicije baksuza, alapače, čitulje, smrti, rezervoara za smeh, kolateralne štete, Živojinović Velimira, zvanog Bate, dnevne svetlosti, gospođe džem!, Brus Lija… „Je l’ ti puši ćale?”, „Je l’ mogu u WC?”, „Chuck Norrisisati” i još mnogo toga može se naći na ovoj internet stranici. Zato ne iznenađuje što se mnogi kad jednom dođu, ponovo vraćaju na nju. Neki čak postaju i zavisnici, pa traže od moderatora da ih banuju, poput jednog studenta koji je zahtevao da mu zabrane pristup na nedelju, dve dana da bi mogao da uči.
Status Magazin · April 2009.
:-)))
pozdrav iz paralelnog kozma.