
Продавац бесплатних лепеза у време превисоких температура.
Uglavnom student koji je posao dobio preko omladinske zadruge (koja mu i od te crkavice koju zaradi uzme 30, 40%). Najčešće stoji na jako prometnom mestu, po mogućstvu na raskrsnici ili izlazu iz pasaža. Deli papiriće različitih veličina na kojima se reklamiraju škole stranih jezika, kursevi rada na računaru, garderoba, donji veš, čarape i naočare za sunce za male pare. Samu ideju deljenja flajera dobio je neko ko se marketingu učio iz stripa "Alan Ford" a o uzaludnosti ovakvog načina reklamiranja govori i činjenica da 99% flajera završi u obližnjoj kanti za otpadke. Jedina prednost ovakve reklame je što je daleko manje ponižavajuća od izigravanja čoveka-sendviča.
Ulični delioci flajera mogu biti navalentni i puni entuzijazma pa vas praktično jure da uzmete tu reklamu koja će vam promeniti život. Iskusniji su obično letargični i mlitavo drže flajer navaljeni na zid. Ima i lukavih, koji sami izruče sve u prvi kontejner pa odu negde na pivo. Mada takvi obično ne ostanu dugo na ovom poslu.
Većina prolaznika trudi se da ih izbegne. Nešto manji procenat uzme flajer iz sažaljenja.
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.