
Preduslov svake dobre udaje, svakog poziva na kres, preživljavanja grobarskih smena, štrebanja za ispit, jutarnjih mamurluka, dizanja iz mrtvih i zaobilaska popodnevnih dremki. Petominutni kuhinjski ritual koji opijajućom aromom i prijatnim ukusom kofeina neuspešan dan diže na nivo mediokriteta uz pljuge i dnevnu štampu ili čak nadprosečnosti ako se niste štekali za ratluk, rakijicu i šoljicu prijatnog razgovora sa probranim kafomanom.
A tu su i par praktičnih saveta:
- To što stojite uz šporet ili rešo ne znači da će voda brže da provri, ali će obavezno iskipeti ako napustite prostoriju.
- Kuvanje kafice namenjene tašti/svekrvi ili zetu/snajki podrazumeva da najmanje dvaput proverite da je u beloj teglici stvarno šećer.
- Posle sikteruše je nemoguće gledati u šoljicu, dok šlogiruša ne obećava ništa dobro u skorijoj budućnosti.
- Nikakve telesne tečnosti ne treba da završe u kafi, pa i po cenu da ne opčinite svog princa na belom konju.
- Kao što su sir, kačkavalj, pavlaka proizvodi od mleka, tako su i nes, espreso, kapućino samo proizvodi od kafe - jedna je turska!
Štek je dobro sakriveno mesto. Varijacija ima bezbroj: recimo štek-ocene su „isključivo dobre ocene koje se čuvaju za ‘ne daj Bože' situacije, odnosno period kada pljušte kečevi“, piše jedna vukajlijašica. Tako će iskusni školarac prećutati roditeljima da je dobio peticu, a to će im saopštiti tek kada dobije i nekog keca – da bi ublažio negativni efekat.
Deutsche Welle · 29. April 2011.