Veprovanje je ritualni čin sa ciljem vraćanja i utemeljivanja pravih vrednosti.
Veprovanje nije ograničeno niti na dan, niti na broj ljudi. U stvari sam cilj je što više i što češće. Ritual sadrži najmanje dva vepra (čoveka pripadnika filozofije vepra), među kojima vlada iskreno prijateljstvo, jer u vepar svetu nema španskih serija, to je časno moralno potkovano, utopisko društvo svinja.
Veprovi dalje moraju na vatri spremati neku hranu (pošto su svinje svaštojedi sve dolazi uobzir od ribe, pasulja, gulaša do…).
Muzika je svakako deo ovog rituala, ali ne i obavezan zato sto su prijateljstvo i razgovor u prvom planu. Različiti veprovi različiti ukusi.
Alkohol - Obavezna pojava na svakom veprovanju, jer budi razgovor i sluzi kao
serum istine. Najbolje pivo i obavezno domaća rakija, zatim vina i pelin. Zabranjeno
je vepru da pije gluposti i izvikane budalaštine kao viski, brendi…
Dalje sve ide spontano smeh, šala, filozofija, ideje za unapređenje društva…
Obično se završava valjanjem veprova po zemlji.
Zasto vepar? Vepar je divlja i slobodna životinja. Trenutno ugrožena vrsta.
Nosi naše alkoholičarske osobine : valjanje, stavlja sve u usta, tovi se…
Veoma mirne naravi ukoliko ga ne izazivaš, tada divlji vepar postaje
veoma opasan.
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.
Domaćinski :)
+