Som uvezen iz Vijetnama.
Uprkos tome što se uvozi i transportuje sa udaljenosti od 10.000 kilometara, duplo je jeftiniji od domaćeg soma, što nikome u Srbiji nije sumnjivo. Štaviše, to mu je glavni adut. Inače, gaji se u delti reke Mekong, jedne od najzagađenijih reka na svetu. Njegov uvoz je zabranjen u većini evropskih zemalja. U Srbiji naravno nije, uprkos činjenici da je njegov efekat na ljudski organizam približan efektu olovne farbe.
-Šta si spremila za ručak?
-Soma.
-Jel vijetnamac?
-Pa otkud znam...
-Pa kolko je kilo?
-Dvesta dinara.
-Daj ti meni onu sapunjaru i paradajz. Bolje holesterol, nego rak želuca...
Lik koji se na nista ne gadi.Gori baja od Ber Grilsa.Pojeo bi govno i rekao da ima proteina i bjelancevina u njemu.Od dede je pokupio zlatno pravilo od tri sekunde:Ako nesto od hrane padne na zemlju i ako se podigne u roku od 3 sekunde,dobro je za jesti jer bakterije jos nisu presle na to.
Lik1:Ispada mu coko biskvit iz ruke.
Vijetnamac:Kupi nakon sekunde, malo ocisti rukom i pojede.
Lik1:Jesi ti normalan?
Vijetnamac:Sto?
Lik1:Pa pojeo si to jebote, a bilo je na zemlji!
Vijetnamac:A vidis brate ako padne na zemlju, i pokupi se za manje od tri sekunde bakterije nece preci i mozes da jedes.
Lik1:Ma idi u picku materinu bre, vijetnamac jedan!
Štek je dobro sakriveno mesto. Varijacija ima bezbroj: recimo štek-ocene su „isključivo dobre ocene koje se čuvaju za ‘ne daj Bože' situacije, odnosno period kada pljušte kečevi“, piše jedna vukajlijašica. Tako će iskusni školarac prećutati roditeljima da je dobio peticu, a to će im saopštiti tek kada dobije i nekog keca – da bi ublažio negativni efekat.
Deutsche Welle · 29. April 2011.