
Чувена граматика српског језика која код нас служи као библија свим основцима, средњошколцима и студентима језика. Термин ''Жута граматика'' је постао толико устаљен, да више нико (па ни профе на факсу) не говори Станојчићева и Поповићева граматика. Чему смарање са именима, кад је то једноставно ''Жута граматика''.
Иако дизајнер корица заслужује Нобелову награду за ругло - граматика има социјалне корице са неким чудним шареним трапезом, довољно одурне да одбију и сваког хард-кор штребера, и иако је, кад се отоври, прегледна као свежањ лекарских рецепата, са свим оним смањеним фонтовима и размакнутим текстом уместо болдованог, таман да пожелиш да је зафрљачиш кроз прозор и више је никад не погледаш у животу, граматика садржи одговоре на сва питања у вези с матерњим језиком која могу мучити једног школарца или студента. Само се понекад треба помучити и то пронаћи.
- Како се каже - четворма или четвороме?
- Не знам. Види у жутој граматици.
-----------------
- Како да спремим српски за пријемни?
- Само жута граматика.
-----------------
- Добар дан. Имате ли граматику Живојина Станојчића и Љубомира Поповића?
- Мислите, Жуту граматику? Имамо.
Strah i trepet srednjoškolaca. Postala poznata po svojoj obimnosti kao i po svojim nesuvislim izrazima koje niko živ ne koristi kada govori o jeziku.
Nativ dobila zbog odvratnih žutih korica na kojima je neka teška apstrakcija koja nema ama baš nikakve veze sa srpskim jezikom.
Vidno iznerviran profesor/ profesorka srpskog jezika: "Samo ti pričaj! Ima da mi naučiš žutu gramatiku za sledeći čas."
Bez ikakve pompe, Vukajlija se pojavila tokom ove godine i zabilježila skoro deset hiljada rječi u rječniku žargona koje su definisali sami posjetioci. Uzimajući za ime učestalu grešku u govoru kad ljudi zapravo žele da kažu Vujaklija, stvorena je zajednica stvaraoca slenga srpskog jezika i mjesto na kojem posjetioci treniraju svoju kreativnost. Ovaj kreativni ventil vas samo tako usisa i očas posla možete da izgubite sate vremena čitajući duhovite opaske kojim su definisani brojni izrazi iz popularne kulture i govora. Pozicionirajući se između ozbiljnih sajtova kao što su "Metak" i "Vokabular" na jednoj, i zabavnih "Srbovanje", "Kobaja Grande" na drugoj strani, Vukajlija je dokazala da famozni "user-created content" (sadržaj kreiran od strane korisnika) može sasvim lijepo da zaživi i na ovim prostorima. Ovogodišnja nagrada za najbolji sajt prema izboru Biznisbloga odlazi ovom istinskom Web 2.0 projektu kojem u definicijama nije izmakla ni domaća blogosfera!
Biznisblog · 26. Decembar 2007.