Prijava

Nema vojske.
Nema policije.
Niko nije na vlasti.
Nema zatvora.
Nema sudstva i sudova.
Nema skupštine, nema predsjednika.
Ne postoji država, niti bilo kakva vlast.
Ne postoje zakoni, niti bilo koje tijelo koje bi se staralo za njihovo sprovođenje.
Ne postoji nikakav zvanični autoritet.
Formalno svi su potpuno jednaki po pravima i dužnostima.
Svako ima pravo da radi šta god hoće, jedino je ograničen sopstvenom savješću.
Niko nema nikakve dužnosti, osim onih koje sam sebi nametne, po svom razumu i procjeni.

Da li takvo društvo IKDADA može da bude harmonično, ili bi neizbježno bilo u haosu?

Тешко. Људи сами по себи гледају да се некако изделе, и само би било питање времена када би се тако нешто догодило. Чим нестане апсолутна једнакост, јавља се потреба за државним апаратом, што опет значи укидање анархије.

Фино је то уређење, али греши у претпоставци да људи нису говна.

Људи би то сјебали за три дана. Јачи би одмах узели слабе за робове и бла, бла. Даље знате сами.

За људе није демократија, а камоли анархија.

Диктатура је закон. И чврста рука.

Ma i ja mislim da nema ništa od anarhije, ali kontam, zanimljiva je tema. Možda neko ima neke ideje kako bi to moglo da se odradi.

Na primjer, kad bi se uvela takva anarhija u nekoj državi koja je već i onako vrlo civilizovana, možda ljudi to ne bi sjebali. U Švedskoj na primer. Mada sumnjam.

Нема силе. Људима је у природи да се уништавају. Ко тврди супротно, наиван је.

To ti je isto kao i komunizam - lepo na papiru.

Možda će zvučati ludo, ali ja mislim da je to ideologija koja će biti ostvarljiva nekada u budućnosti, tj. mislim da će ljudi jednog dana sigurno pokušati da žive u zajednici koja nije država, pošto će ispucati sve moguće varijante državnog uređenja koje će im pasti na pamet, da će im na kraju dokurčiti i reći "jebeš državu, aj da probamo bez nje". Tako da Hegel može da ga duva. :D

apsolutno za! medjutim, nuzno se postavlja pitanje da li je ovo sto danas imamo (ne samo u nasoj zemlji, nego svugde u svetu), da nije mozda bas ovo anarhija? ovo je samo naoko civilizovano drustveno uredjenje, al kad malo bolje pogledas - ne zna se ko pije a ko placa, ko kosi a ko vodu nosi, ko koga ovde jebe...?

To ti je isto kao i komunizam - lepo na papiru.

Отприлике тако. Комунизам је идеално друштво. Једино што су идејни творци комунузма превиђали - то је чињеница да су људи жгадија и не могу да живе у таквој врсти уређеног друштва.

ovo je samo naoko civilizovano drustveno uredjenje, al kad malo bolje pogledas - ne zna se ko pije a ko placa, ko kosi a ko vodu nosi, ko koga ovde jebe...?

Није то баш тако.

Само диктатура.
Никакав идеализам није за људе да се спроводи у дело.

To bre doktore! O tome ja pričam :)

Диктатура је закон. И чврста рука.

Amin!!!
Pogotovo za ovaj narod!

Ma za svaki, sve su to bre ista govna, samo neka imaju manju, a druga veću slobodu.

Није то баш тако.

jasta je neg tako. ok, naoko kao satro imamo neko uredjenje, u americi npr cvetaju ruze na sve strane i svi imaju jednaku sansu.. aham... pucamo po savovima, citava planeta, ratovi, siromastvo, glad, bolesti, mrznja, zavist, retardacija i deteorizacija drustva na svim nivoima... survival of the fittest...

a sad, diktatura jeste dobro resenje, ako pogledamo kineski model diktature, npr...

Лемаја, јесте, али ипак се није дошло до тог стадијума да може свако да ти уђе у кућу и да те узме за робињу, или да може свако да ти конфискује кола тек тако. Што би био случај кад би била анархија.

Ma tad ne bi bilo kola. Ko bi ih proizvodio? Svi bi digli sve 4 u vis i krali pivo iz skladišta dok ima.

@lemaja
То штос ти поменула није анархија. Сурвајвал оф д фитест је десничарска идеологија - ако сам неш да се измигољиш из гована, нико ти неће помоћи. Напорним радом напредујеш до врха.

mozda ne moze tako lako - ali ipak moze, zar ne?

Ovo sad je ipak daleko od anarhije. Ovo je sad otprilike američka diktatura (ipak ne potpuna, jer neke važne zemlje i dalje odoljevaju) na svjetskom nivou, a na domaćem nivou, neka mršava demokratija sa elementima kleptokratije (vladavina lopova i mafije).