Prijava

Kakvo je vaše mišljenje o ovim ljudima? + ili - ?

Niko nije ocekivao spansku inkviziciju

nem0 мудро збори.

Разбојници...

Хероји. Европа никад не би била оволико богата да није било колонијалиста и колонија. Можда су они били пљачкаши и штатијазнам, али да није њих било ми би и даље живели у кућама од ћерпича и избацивали мрак из кућа џаковима, уместо да направимо прозоре.

И
Можда су они били пљачкаши и штатијазнам, али да није њих било ми би и даље живели у кућама од ћерпича и избацивали мрак из кућа џаковима, уместо да направимо прозоре.

Разумео бих те да си Шпанац, па да овако мислиш. Али са обзиром на то како ми данас живимо, и да су ти "Хероји" пљачкали само за своје државе, мислим да ниси у праву, и никако не могу да разумем твој став.

У принципу, сем чоколаде, злата, кукуруза и кромпира нису они ништа значајно донели у Европу, што се тиче технологије и напредовања у том смислу.

Ма, шта ћеш више од чоколаде, злата, кромпира и кукуруза? Ниједна студентска менза не би постојала да није било Конквистадора :).

сем чоколаде, злата, кукуруза и кромпира нису они ништа значајно донели у Европу

krompirom su razvili severnu evropu na primer... nije ovo uopste beznacajno ko sto ti se cini.

и избацивали мрак из кућа џаковима, уместо да направимо прозоре.

To nas je sv sava naucio

Ја нисам ни рекао да је безначајно, смајли сам ставио да не испаднем дркаџија, као и обично, али иза свих речи стојим, они су као и остали колонијалисти(на овај или онај начин) ипак највише допринели економском развоју Европе.

Све зависи из ког угла се гледа. Конквистадори су се понашали (углавном) у складу са схватањима и духом свог времена.

Домороце које свијет данас "оплакује", конквистадори су доживљавали као подљуде, некрштену гамад, стоку. Као, уосталом, и комплетна Шпанија и добар дио Европе. У дјело су спроводили оно што је већина мислила. А богами, што мисли и данас.
Мада, реално, они су дјечица за англоамеричке освајаче који сада оперишу.

Јеби га, да су знали да ће свијет до 2010. постати дивно мјесто, престали би са пиздаријама, па би их онда памтили као дивне и племените ратнике. Овако, радили су оно што сви освајачи раде. Ни боље ни горе.

Све зависи из ког угла се гледа. Конквистадори су се понашали (углавном) у складу са схватањима и духом свог времена.

Домороце које свијет данас "оплакује", конквистадори су доживљавали као подљуде, некрштену гамад, стоку. Као, уосталом, и комплетна Шпанија и добар дио Европе. У дјело су спроводили оно што је већина мислила. А богами, што мисли и данас.
Мада, реално, они су дјечица за англоамеричке освајаче који сада оперишу.

Јеби га, да су знали да ће свијет до 2010. постати дивно мјесто, престали би са пиздаријама, па би их онда памтили као дивне и племените ратнике. Овако, радили су оно што сви освајачи раде. Ни боље ни горе.

То је то.

Meni su ok. I ja ponekad igram Konkvistadora.

Чак и да није било конквистадора други европљани би збрисали домороце са болестима које су доносили, баш као Монголи који су донели црну кугу у Европу.

Po meni oni su i divljaci i heroji. Divljaci su zato što su na divljački način postupali sa domorocima. Heroji su zato što su se odvažili na tako dug put i uspjeli da 1) prošire evropsku kulturu na Južnoamerički kontinent i 2) što je još važnije, donesu u Evropu mnoge tekovine južnoameričke kulture.

Takođe, s obzirom na to da je solidan broj današnjeg južnoameričkog stanovništva miješanog porijekla, ne bih baš rekao da su konkvistadori istrijebili domoroce.

U Peruu, na primjer 45% stanovništva je indijanskog porijekla, a 37% su mestici (miješano evropsko i američko indijansko porijeklo). Čisto evropsko stanovništvo čini svega 15%. U drugim državama su ti procenti, nešto drugačiji, ali svugdje se zadržao znatno veći broj stanovništva domorodačkog porijekla nego u Sjevernoj Americi (gdje su indijanci svedeni na rezervate).

Što se tiče majanskih i astečkih imperija, one su nažalost, bile na rubu propasti i prije dolaska konkvistadora, tako da mislim da su osvajači generalno unapredili i modernizovali čitav kontinent.

Što se tiče tretmana tih ljudi to je poslijedica tri stvari:
a) ljudske prirode koja je katkad sadistička i voli da se iživljava kada joj je to dozvoljeno
b) mentalnog sklopa u cijeloj Evropi koji je takvo postupanje prema domorocima smatrao potpuno normalnim i čak poželjnim
c) evenđeoske misije koja nalaže da se svi nevjernici preobrate u hrišćanstvo (što je u redu, pod uslovom da se ne primjenjuje sila, ali su prva dva faktora uticala na to da se nažalost, koristi brutalna sila)