Prijava

jest da ti se svidja..al izgleda da nisi skontao

Nažalost doktore, i meni se čini da nisi skontao...

Rekao bih da jesam... Ako sam lud, nisam i glup!
Zapravo jesam, ali na stranu to...
;)

хахахаха, одакле ти ти клипови више :)

а филантропофоб је само на други начин изложио оно о чему ђинђић тамо говори.

хахахаха, одакле ти ти клипови више :)

sa jutjuba...8)))

Sto kaze pesma Laibacha: "...are you heaven on earth or the gloom of the grave?" Danas je sve vise ovo drugo, mislim...

Protestantska misao iz koje je kasnije nastala (kako Veber naziva) i protestantska radna etika je izmedju ostalih misli (kao sto su kalvinizam ili pozitivizam) duboko ukorenjena u zelji o postizanju Americkih snova. I ta misao se moze pronaci u svakom delu americkog sistema. U nacinu vodjenja politike, u sistemu obrazovanja, nauci, sportu, šoubiznisu,... cega kod se setite. Ali pozitivne strane protestantizma kao i pozitivizma su bitan uticaj na razvoj nauke, tehnologije, industrije,... dok su njihovi negativni uticaji mnogo brojniji i lako se prepoznaju i kod nas.

U Evropi je ova misao nastala kao odgovor na vekovno ugnjetavanje ljudskih sloboda od strane vladara, pre svega crkve (kod nas je ulogu zlostavljaca imalo Osmanlijsko carstvo pod kojim smo ziveli toliko vekova, pa su se kod nas donekle razvile slicne reakcione ideje). Za vecinu Americkih imigranata jedina nada za opstanak je bila da odu u nepoznato, u taj Novi svet. Uz tu njihovu veliku hrabrost, isao je i veliki strah tako da su ceo novi kontinent ocistili od domorodaca. I dalje nastavljaju u tom stilu. Sve iz straha od ponovnog neuspeha koji je duboko ukorenjen u podsvesti tih ljudi i koji ih i dalje tera da na racun svih drugih opstaju ne birajuci sredstva. Cak i onda kad su uspeli, nikad nisu zadovoljni! Uvek hoce jos! Jel vam to poznato danas u Srbiji? Na pocetku je to pohvalno, pri kraju je to za osudu. I nasi ljudi slicno razmisljaju, taj pelcer je u stvari vrlo zarazan ako imate pola mozga ili ste pička od čoveka koja samo želi da opstane. :) Primer iz zivota: Coveku je nudjeno mesto direktora, i on je to odbio jer je smatrao da mu taj posao ne lezi. Sta mislite sta su za njega rekli? Da je budala, sto to nije prihvatio! Niko nije pomislio da bi on kao los direktor cinio pogresne poteze. Svi su pomislili da je kreten. Eto vam protestantske radne etike, koja istice uspeh pojedinca, i zanemaruje uspeh kolektiva, koji mozda zavisi od racionalnih odluka pojedinca. Primer gde se svet gleda samo preko rastucih i opadajucih vektora (koji su ljudi), zanemarujuci slozenije geometrijske figure. :) Dakle oni koji najčešće dolaze u Ameriku su ljudi koji traže sreću za sebe i svoje porodice. Vrsta slobode kojoj oni teže je lična, individualna sloboda koja kako oni misle nema uticaja na tuđe slobode. Novčana i materijalna sigurnost je bitan vid takve slobode, jer je ona u tom sistemu preduslov uspeha. Sve se dalje lančano odvija bez daljeg kako bi oni rekli "filozofiranja" i "moralisanja". Putevi do nje su bogom dani i samo zavise od pojedinca (tako oni misle). Ovo gledište se bitno razlikuje od Evropskog, konkretno Nemačkog socijalistickog ideala slobode - tj. socijalne slobode. Nijedan pojedinac ne može biti slobodan, ako to šteti zajednici, i gde nijedna zajednica ne može biti slobodna ako njena sloboda ugrožava nekog njenog pojedinca. Takvom idealu slobode je težio i Hitler, ali su njegove metode dolaženja do nje bile apsurdne. To je ono što se danas popularno zove "održivi razvoj", nesto sto ce nasa populacija cuti, po obicaju tek za nekih 20 godina. A kapitalizam ove vrste - eticki kapitalizam, ideja o kooperativnoj odgovornosti, o poslovnoj etici koja podstiče uspeh koji ne ugrožava društvo, čoveka kao njenog clana i njegovu okolinu. To pokusaj postizanja kreativnog resenja, resavanje matematickog problema jedne slozene funkcije kao sto je zivot. Ali je to je ono sto Amerikanci namerno pogrsnio i pogrdno nazivaju komunizmom! A u stvari je njihova demokratija tj. globalna diktatura u sustini jednaka komunizmu. Kod Amerikanaca ne postoji svest o naciji kao kod Nemaca, zato sto oni ne postoje ni 400 god., a vec im je struktura stanovništva toliko raznolika da ne postoje ista merila koja ce jednog Jevrejina rodjenog u Americi povezati za latinoamerikancem koji je pre nekoliko dana stigo da cisti wc za male pare. Nece ga povezati vec ce ih jos dodatno i razdvojiti, a time ce se lakse njima vladati. Tajo i nama vladaju. A mi imamo zabludu da imamo ikakvog velikog uticaja na ono sto nam se desava. Uspesno su nam utisli patriotska i nacionalna osecanja, koja su nas stalno dovodila u nevolje. Posto smo mala zelmlja verovatno i dalje necemo moci da izgradimo samostalno buducnost, vec ce to drugi da nam cine, kao sto su oduvek i radili. Mi samo mozemo da tupimo ovako kao ja ovde bez ikakve mogucnosti da izadjemo iz kolotecine u kojoj smo stalno.
Danas sve vise licimo na Ameriku (sve manje na Evropu), ali po losim stvarima, eto po nacinu na koji se ovde gleda na uspeh. Ne mislim na pojedince nego na najbrojniju stoku u ovoj drzavi.

Odgovor na tvoje pitanje: Da li je Amerika drustveni parazit ili samo stereotip?

Danas sve vise parazit.

musssashe mnogo krace i jasnije :)

Lepo rečeno Podgrejo! Ako ne zameraš, iskoristiću tvoje reči, da formiram i iskristališem neke svoje stavove. Zaista, vrlo lepo; otrežnjenje nakon nekoliko stranica nebulozne rasprave. Postiđen sam!

fala medicuse izvuko sam ga iz detinjstva :)

musssashe hahahahahaha to je najbolji primer! xD

Previše kapitalistički za moj ukus...

Michael Moore zna sve.

нису глупи, то смо утврдили ваљда до сад, аман заман.. ја мислим да је бољи него код нас, јербо и код нас учи само онај ко хоће, дакле много необразованих има иако градиво петсто пута обимније. А и да им је лош систем и да ништа не може да се научи њима би фалило стручњака, што није случај. Е сад, да ли запремина коцке треба да се учи у другомн разреду као код нас или у осмом као код њих, нем појма, мисллим да су то две крајности, не ваља ни једно ни друго..

Ovako, licno znam samo dvojicu. Al' ta dvojica su stereotip stereotipa. Promovisu gudranje, bezrazlozno prekomerno alkoholisanje, glupost, zatucanost, nepismenost. Likovi su iritantni i zajedno glupi k'o prosecan srpski kurac. Al' najveci problem je, sto likovi samo pricaju o Sjedinjenim Drzavama u superlativu, trude se da "izvedu na pravi put" sve nas nevernike. Al' najveci problem je sto su zlobni i glupi, takvi su najopasniji. I takodje, misle da su najpametniji na svetu. Jednom recju, SUPCINE!!!