Prijava

док се религијски став прихвата здраво за готово, на основу књиге... Наука изнесе једну тврдњу, црква се противи. Наука је постепено докаже, па цркви понестане избора - батали читаву ствар или је прихвати.

Jesi li prijatelju, vojteče, nekada čuo za budizam... hinduizam, staru slovensku veru...

Upravo takav pristup je olučenej ograničenosti!
Nije nauka samo ''zapadna nauka'' niti je crkva i religija samo ''hrišćanska (sa naglaskom na rimo) crkava''!

Будизам је готово изједначен са филозофијом, будући да божанство у њему нема централну улогу. Хиндуизам не познајем, али га из ове расправе можемо искључити, имајући у виду како се она до сада кретала. Словенски паганизам није релевантан.

Zašto... objasni! Zar to nisu religije... zar svaka religija nema pravo na svoje mišljenje o određenim stvarima?
Zar svaka ne kaže za sebe da je prava i jedina?
O toj ograničenosti govorim!
Pravi naziv teme bi bio: Zapadna nauka i (ili) (Rimo)hrišćanska religija!

Pravi naziv teme bi bio: Zapadna nauka i (ili) (Rimo)hrišćanska religija!

Док је запад јео блато у Кини су пуцали ватромети и седело се на шољи док се кења. Једина наука која се развијала инензивно на западу је била грађевина чему сведоче оне готске вавилонске куле од катедрала.

Ја сам написао свој коментар имајући у виду претходне постове, јер се у том смеру расправа креће. Нема потребе да нападаш моје коментаре ти аргументом, јер су они само освртање на садржај теме, не на њен наслов.

Zar svaka ne kaže za sebe da je prava i jedina?

Велика тројка то тврди, док источњачке остављају места поштовању, па чак (у случају будизма) и упражњавању других религија.

Ја сам написао свој коментар имајући у виду претходне постове, јер се у том смеру расправа креће.

Onda si možebitno, preskočio moj komentar (među prvima), koji upravo poziva na šire vidike!

Велика тројка то тврди, док источњачке остављају места поштовању, па чак (у случају будизма) и упражњавању других религија.

Ne mogu da da ispravim raniji post, ali tek kad sam napisao ono za sve, setio sam se da treba da dodam (uglavnom) pored toga, tako da... ALi pitanje i dalje ostaje, po čemu su one u podređenom položaju u odnosu na (rimo)hrišćanstvo?
I oni ima ju neke vrlo interesantne teorije i prakse...

Док је запад јео блато у Кини су пуцали ватромети и седело се на шољи док се кења. Једина наука која се развијала инензивно на западу је била грађевина чему сведоче оне готске вавилонске куле од катедрала.

Upravo o tome i pričamo ovde: http://vukajlija.com/forum/teme/14213

Добро, твој пост је био међу првима, али тема је отишла у другом смеру будући да се овде разумемо у источне религије колико и Пижон у фудбал. За потребе овог форума, није тешко искључити поменуте религије, поготово ако узмемо у обзир њихову толеранцију и неискључивост.

Upravo u tome je stvar, što i ''naučnici'' pristupaju tom pitanju upravo na taj način - Ako religija nije dominantna, ona i ne zaslužuje našu pažnju!
A ja opet dodajem, i šta više tvrdim da sve te manje popularne religije, imaju neke vrlo interesantne odgovore na pitanja koja postavljaju i nauka i vera...

по мени - наука, религија има слатке приче које може бити интересантно чути