Prijava

Људи - паразит, и то мајке природе. Ако нас је мајка природа створила, дебело ће платити ту своју грешку (већ плаћа).

Једина бића која су деструктивна без разлога. Животиња коље другу, коље и не жали, али то чини да би (пре)живела.

Више од пола светске популације су дегени којима је напакостити другом без разлога (кад ти тај други ништа не може) смисао постојања.

*
Добра тема, не видех је до сада...

Више од пола светске популације су дегени којима је напакостити другом без разлога (кад ти тај други ништа не може) смисао постојања.

Волим кад ми и стручњак потврди теорију. :)

"Demokratija je biljka koja koja mora da se gaji dugo godina. A mi je još nismo ni zasadili ali je držimo u ruci".

Сине, само замениш комунизам уместо овог демократија, и ето те на почетку.

Od svega me najviše nerviraju mizantropski stavovi, tipa, ljudi su paraziti, uništavaju prirodu, terorišu živi svijet. Međusobno se kolju bez razloga, uživaju u tuđoj patnji i sl.

E pa, te sve teorije apsolutno ne piju vode.

U moralnom pogledu ljudi nisu nimalo gori od životinja, čak su, uslijed razvijenog razuma vjerovatno i mnogo bolji, a to što čine te sve naopake stvari koje čine ima isključivo jedan razlog - može im se. Svojom inteligencijom su se doveli do stanja u kojem im se može da to čine. I druge životinje da su dogurale do tog stadijuma razvoja činile bi istu stvar.

Dakle, takav negativan stav o ljudima, može da bude samo poslijedica ili neke frustracije ili dubokog razočarenja u ljudsko društvo.

Ja i sam frustracija imam mnogo, ali u ljudsko društvo ipak nisam toliko razočaran. Vjerovatno ima više dobrih ljudi nego zlih, samo što su zli mnogo markantniji i o njihovim (ne)djelima se mnogo više priča.

Ima međutim nekoliko negativnih osobina karakterističnih za VEĆINU ljudi - a to su egoizam, ljenost i nezainteresovanost za stvari koje ih se lično ne tiču. Takođe kod određenih ljudi i dosta prisutna doza makijavelizma dakle gaženje preko leševa - "cilj ne bira sredstvo".

E sad, sve te osobine iako su negativne, u suštini postoje da bi se povećale šanse ljudi za preživljavanje, pa kao takve, postoje i u životinjskom svijetu, samo što smo ih mi svjesni, a životinje ih nisu svjesne.

Ljenost postoji da bi se maksimalno uštedila energija u uslovima teškim za preživljavanje, oskudici hrane i sl.

Egoizam postoji zato da bi se osigurale stvari koje su ljudima potrebne za preživljavanje, ustupanjem istih drugima preživljavanje se dovodi u pitanje.

Nezainteresovanost postoji iz istog razloga kao i ljenost. Pretjerano angažovanje na poljima koja se nas lično ne tiču predstavlja bespotrebni gubitak energije.

I na kraju, makijavelizam postoji zato što su mnoge socijalne pojave zapravo arena u kojoj se odvija vrlo žestoka borba, od čijeg ishoda zavisi naš status, to da li ćemo imati seksualnu partnerku / partnera i kakvi će oni da budu, koliko dugo ćemo živjeti i sl.

Postojanje tih osobina u određenoj mjeri je zdravo i poboljšava naše šanse da dobro prođemo u životu.

Ono što je negativno je kada te osobine prekorače određenu granicu i kada se prekrše određena nepisana pravila igre iliti "fer pleja".

Takođe, svi ljudi imaju urođene pozitivne osobine koje proističu iz ljudske društvene prirode, a koje u kombinaciji sa pomenutim negativnim osobinama stvaraju neku ravnotežu.

Tako većina ljudi posjeduje određeni kolektivni duh, određeni stepen altruizma, brige za zajednicu, spremnosti za pomoć drugima i sl. Kao i negativne, i te pozitivne osobine imaju svrhu da povećaju šansu čovjeka da se razmnoži i preživi.