Prijava

Napisao sam da je nacija socijalni konstrukt zato što je gomila njih prethodno pisala (da, pročitao sam celu temu) kako će nacije nestati kad počnu da se mešaju ljudi, pa su spominjali gene... Kao da nacionalnost ima ikakve veze sa genima. U tom smislu nacija je iluzija da je nešto mnogo važno što bi moglo da se izgubi (kako većina na to gleda).

Постоје разлози због којих су нације настале (и народи пре тога). Свако форсирање укидања нација (и народа), без отлањања узрока њиховог настанка је дебилно.
Него, шта је глобализација? То нешто опипљиво, кад није илузија и социјални конструкт? Не питам те ово зато што мислим да не знаш, већ зато што свако мисли на нешто друго кад му споменеш ту реч. Неко мисли на уједињавање целог човечанства, и то је скроз ОК (мада не видим шта нације сметају том процесу), а неко има неке мутне радње на уму. Имаш глобализацију на економском плану, и ону на културном плану итд. Ако је неко у стању да сматра за брата само онога ко говори исти језик и моли се истој влади, облачи се на исти начин... онда јебо такав свет. Нема ту М од мултикултуралности. То је најобичнији фашизам, униформност...

Upravo ono što je Mičio Kaku rekao: globalizacija je sredstvo za dostizanje civilizacije tipa 1. Ekonomska globalizacija je već sada stvarnost, nju neminovno prati i kulturna globalizacija (kulture i tradicije se mešaju, je l' te, i jedna uvek bude dominantnija; tako je otkad postoje civilizacije = npr. civilizacije Mesopotamije ili antički Grci i Makedonci ili Stari Sloveni i hrišćanstvo...); zatim zajednički jezik (engleski naravno + lokalni jezik za lokanu primenu). And so on and so forth...

Ниси разумео оно што сам на крају рекао. Мислио сам на светску заједницу у којој се сви подносе зато што су сви исти.

Šta ima da se obrazlaže?
Protiv, a i nemoguće je zbog prevelikih razlika. Čak i da se desi propalo bi, a nema korisnog razloga da se desi znači niš od toga

S obzirom da ideje poticu jos od sofista cija su ucenja upravo bila uperena ka kosmopolitskom karakteru coveka kao i da je svaki covek gradjanin sveta, ne cudi me da ce takve ideje biti prisutne dokle je sveta i veka. Izgleda neizvodljivo ali. Ako omoguce promenu obicaja i morala kod ljudi, te uredjenja pravnog sistema prilagode novo stvorenim obicajima, moralu izgleda izvodljivo.

Ostaje ekonomski aspekt koji bi da svetska drzava postoji bio najveca prepreka.

Šta ima da se obrazlaže?
Protiv, a i nemoguće je zbog prevelikih razlika. Čak i da se desi propalo bi, a nema korisnog razloga da se desi znači niš od toga

Vidim, pročitao si sve postove.

Gledam neki film sinoć i mislim u sebi kao bi nam se ejlijeni najebali keve tokom invazije na zemlju.Dok bi se svjetske sile dogovorile oni bi nas već spržili laserima.A sad ozbiljno, svjetska država je najbolja stvar koja bi se mogla desiti čovječanstvu.U zabačenijim zemljama bi se podigao standarad a onda i stepen obrazovanja stanovništva što žnači osoblje i veći budzeti za naučna ustraživanja tj. naučni i tehnološki napredak čovječanstva...

U pravu si nisam, krivo mi je što od početka nisam bio tu jer sad je većinu onoga što želim reći neko već rekao...
Uglavnom ti kažeš da bi ljudi morali biti sa drugačijom svesti. To si potpuno u pravu, štaviše to ne bi bili ljudi više, jedino ukoliko bi nam ugradili nekakve ćipove u glavu da ne želimo da imamo svoju individualnost i ličnu i kao pleme. Ovako bi se opet našao neki način da se pokoljemo možda to ne bi bio ni međunacionalan rat, ni građanski klasni ali nešto bi se već pronašlo...Jako je naivno da misliš da će sve zemlje biti jednako razvijene. Evo uzimam nas za primer, jednoga dana ukoliko budemo razvijeni kao Amerika sada, oni će biti još razvijeniji, a da ne pričam o drugim još jadnijim zemljama. Dobro si rekao da ne bi bilo dobro sutra da se dogodi ali ja mislim da u tako idealističnom,humanom i demokratskom smislu kako ti predstavljaš to neće biti moguće ni za 100000 godina. Najbolje šanse da se ostvari bi imala ukoliko dođe do neke kataklizme globalnih razmera u kojoj bi preživelo maksimum 20 posto stanovništva (ukoliko misliš da se to ostvari među homosapiensima) i da sve krene od nule ( nova religija,novi oblici vlasti,nova kultura, a sve to iz razloga što bi postalo nepraktično upražnjavati postojeće u tom novom celokupnom ne samo ljudskom društvu nego celokupnom ekosistemu)

gamby

Nema Nemaca, Srba, Bugara, Amera. Svi bi bili Kosmopolite. Nema nacija, jer su svi pripadnici jedne iste.

Skontaju Ameri da rasizmu nema kraja sa svih strana, i na vanrednom zasedanju senata se dogovore da odsad nema više belih, crnih, žutih, crvenih - svi su zeleni i aj u pičku materinu.

Sutradan ulazi niger sav srećan u južnjačku birtiju, i vikne "konobar, može malo točeno ovde!".

Konobar ga ignoriše.

- Alo jel' čuješ ti šta kažem, dae pivou bre!

Masa se skupi, u'vate ga za noge i zafrljače izvan kafane.

- U čemu je fazon, zar nismo sada svi zeleni?!

- Jeste. Al' ti si tamno-zelen.

Protiv.

koliko rupa ima u ovom planu to je neverovatno, neki narodi se uopšte ne podnose, npr. srbi i hrvati, to bi bilo teško sjediniti, onda koliko bi ljudi trebalo da rukovodi time, pošto već ima mnogo problema za jednu malu državu a kamoli za jedno globalnu, onda ako nestanu nacije, idu i grbovi i kultura, biće nametanja religije tj. katolicizam, a šta je sa drogom, oružjem i belim robljem, to bi se švercovalo svuda bilo bi ne zaustavljivo. Protiv, dobre namere imate ali one same nisu dovoljne

Vidim da većina potencira da svi moramo da budemo isti da bi imali jednu državu? Kokošizam.
Prvo, šta znači isti? Ista boja kože, isto oblačenje, isti jezik, ista religija...?
Drugo, ni u jednoj normalnoj državi na svetu (nečast izuzecima) ljudi nisu isti. Imamo različite nacije, različite rase, različite religije, različite političke programe, različite kulinarske preferencije... Neću da tupim kako je "lepota u našoj različitosti", ali ću samo reći da takve "šarolike" države funkcionišu. Naravno, imaju tu-i-tamo svoje unutrašnje probleme i rade na njihovom rešavanju, što je prirodno i u redu.
Mislim da se pored svih ovih veštačkih podela koje nabrajate (nacija, religija...) zaboravlja ključna stvar, a to je da smo svi ljudi, homo sapiensi, ista vrsta na istoj planeti.
Svetska država bi možda bila prvi korak u prevazilaženju tih veštačkih podela koje smo razvili kroz 6000 godina dugu istoriju ljudske civilizacije ispunjene krvavim međusobnim ratovima vođenih zbog trivijalnih stvari.
Zato je globalizacija dobra. Ujedinjenje. Dečiji korak ka napretku.

Nemoguće pre svega zbog ljudske prirode koja uvek teži podelama na ove i one, naše i njihove. Plemensko je valjda neki evolutivni zaštitni mehanizam učipovan u gene čoveka. Sa druge strane kad se bolje razmisli to plemensko je nadjačano još u antičkom dobu kada su se Polisi ujedinjavali u države te danas imamo i mega-države. Uz neki spori, evolutivni progres u pravcu gušenja plemenskog u čoveki deluje kao moguće. Ali ima nešto u šta sam 100% siguran a to je da bi neka "najezda" vanzemaljaca ili bilo kakvog ekstraterestrijalnog neprijatelja značajno ubrzala ujedinjenje nacija.

Takav svet bi bio jednostavnije i prijatnije mesto za ljude to je činjenica, ali postavlja se pitanje da li bi bio zanimljiviji. Konačno, koncept globalizacije je trenutno ništa više do podgrejani leš i to pre svega iz razloga pokušaja zloupotrebe istog od strane uvek alavih moćnika.

Da nagle globalne promene nisu moguće upravo nam pokazuje propast američkog koncepta i uspeh spore i teritorijalno ograničene globalizacije u vidu EU.

Svetska država bi možda bila prvi korak u prevazilaženju tih veštačkih podela koje smo razvili kroz 6000 godina dugu istoriju ljudske civilizacije ispunjene krvavim međusobnim ratovima vođenih zbog trivijalnih stvari.

Нит су вештачке, нит су настале током претходних 6000 година (сем ако ниси променио идоле), нит су вођени због тривијалних ствари.

Нит су вештачке, нит су настале током претходних 6000 година (сем ако ниси променио идоле), нит су вођени због тривијалних ствари.

Tako je GM, ali rekoh ajde da ne otvaram raspravu oko baš trivijalnih stvari.

Plemensko je valjda neki evolutivni zaštitni mehanizam učipovan u gene čoveka.

Па сад... питање колико је, и да ли је уопште условљено генима, а колико средином у којој људи живе. Нејчр VS. нурчр...

Naravno, imaju tu-i-tamo svoje unutrašnje probleme i rade na njihovom rešavanju, što je prirodno i u redu.
Kakvi bi tek bili problemi da je veća država...
zaboravlja ključna stvar, a to je da smo svi ljudi, homo sapiensi, ista vrsta na istoj planeti.
ti to očigledno zaboravljaš
Zato je globalizacija dobra. Ujedinjenje. Dečiji korak ka napretku.
budi normalan, budi antiglobalan

GM, ne znam ni ja da li je učipovan u gene. Sa jedne strane deluje mi da jeste a sve u cilju lakšeg preživljavanja u grupi, što je fakat. Sa druge strane sve i da je učipovan izgleda da ga je moguće nadvladati. Primer prelaska sa Polisa u države i to mega-države nagoveštava mogućnost da se može nadvladati to loaklističko i plemensko.

Kamikazo, kad već citiraj, citiraj normalno. Ništa ne kontam ovaj tvoj post. Doduše, ovo si ti napisao, ali ne vidim nikakve logike u tome:

budi normalan, budi antiglobalan

Mislim, votafak? Pročitao si negde da je globalizacija loša? A razlozi? Pojela maca?