Prijava

Nisam siguran, ali sam prilično uvjeren da nas nije vidio kao 2 momka u šetnji, nego kao silu koja je uticala na njega. U tom kontekstu, mogu da prihvatim postojanje boga, ili Boga.

slazem se, samo opet ponavljam mozda postoji nesto ali ne verujem da to nesto ceka da vidi dal cu ja da budem dobar covek pa da, ako ne budem, me strpa u neki lonac, vatra, sranja, kurci palci

Kad racionalnije razmislim. Čovek se baš zbog te protivrečnosti ne može vratiti u prošlost jer bi izmenom i najmanje stvari (Npr. samom pojavom) ukinuo sopstvenu egzistenciju. Možda je ipak vraćanje u prošlost ostati samo fikcija civilizacija bez obzira koliko ona bude napredovala.

Nisam siguran, ali sam prilično uvjeren da nas nije vidio kao 2 momka u šetnji, nego kao silu koja je uticala na njega. U tom kontekstu, mogu da prihvatim postojanje boga, ili Boga.

Да, али није исти ниво свести животиња и човека. Такође сам прилично убеђен да животиње не могу осећати тугу или радост само због речи. Да ли то значи да постоји нешто више, и да самим тим постоји могућност да је нека од религија истинита? Мада ово је велики оф.

Јанпи, па сад утврђујемо правила :)

me strpa u neki lonac, vatra, sranja, kurci palci

Apsolutno svaki vernik, cenim, ma koliko god to poricao ima dosta stvari sa kojima se ne slaže u veri kojoj pripada. I onda malo modifikuje.
Meni je taj lonac i to stvarno smešno. Može da prodaju fore deci u zabavištu al' preko toga ne.

ali ne verujem da to nesto ceka da vidi dal cu ja da budem dobar covek pa da, ako ne budem, me strpa u neki lonac, vatra, sranja, kurci palci

Kad racionalnije razmislim. Čovek se baš zbog te protivrečnosti ne može vratiti u prošlost jer bi izmenom i najmanje stvari (Npr. samom pojavom) ukinuo sopstvenu egzistenciju. Možda je ipak vraćanje u prošlost ostati samo fikcija civilizacija bez obzira koliko ona bude napredovala.

Да ли то значи да није све релативно и да време није варијабла, већ шаблоном утврђена прогресивна константа?

Да, али није исти ниво свести животиња и човека. Такође сам прилично убеђен да животиње не могу осећати тугу или радост само због речи. Да ли то значи да постоји нешто више, и да самим тим постоји могућност да је нека од религија истинита? Мада ово је велики оф.

Ljudi su životinje sposobne da budu zle.
Onaj puž osjeća silu i kad je kiša i kad je vjetar i sunce i kad ga dodirne grančica i ljudska ruka. Ne može da je objasni ( nit pokušava), te sam ja uzeo slobodu, da umjesto njega te sile nazovem bogom. Isto tako i ljudi. PA prve lekcije iz istorije su nam bile da su prvi bogovi bili upravo Sunce, munja, Mjesec itd. Naišli smo na za sad najbolniju i najstrašniju nepoznanicu, smrt, i koristimo religiju kao izlaz. Ništa novo ne rekoh.
A kao što puž nije sposoban da vidi čo'eka iza onoga dodira, ostavljam mogućnost da ni čovjek nije sposoban da vidi ogromnog zelenog puža na glavi ( lupam), jer nam čula i mozak ne dozvoljavaju.

Такође сам прилично убеђен да животиње не могу осећати тугу или радост само због речи

da ali otkud ti znas da ti puzevi ne komuniciraju telepatijom? mozda je puz dostigao zeljeni cilj u evoluciji i ne oseca dalju potrebu da se razvija? mozda je jednostavno dostigao svoj maksimum kao taj oblik zivota? covecanstvo ovako napreduje ali otkud mi znamo da se nece desiti neka ogromna promena kod glista, pa se od jednom nadju na vecem stadijumu razvitka od nas.

sto se tice religija to ti je ono marko poljubio milicu u obraz, pa kad se rasiri glasina i stigne do desetog coveka marko je milicu jebao u dupe. joca slepac vido. rekla kazala. pisao ko kako je hteo i kako mu odgovaralo. dade im bog 10 reda u 10 zapovesti oni napravili 50 vera, milion svetaca i 5 miliona knjiga. zaebi to.

sto se tice teme ja sam svoje rekao. odoh sad da spavam :)

da ali otkud ti znas da ti puzevi ne komuniciraju telepatijom?

Пужеви на већем ступњу еволуције? Занимљива помисао :)

Eo o velikom prasku na rts 2.. Jebem ti :)

Пужеви на већем ступњу еволуције? Занимљива помисао :)

Ne mora telepatija ali neki vid komunikacije koji mi ne možemo da dokučimo još uvek.

@Borko
Pazi druže, ja znam da nam je svima lako zamislivo da kao u snu putujemo kroz vreme, ali ako ti i jednog momenta kažeš da je tvoja sadašnja egzistencija prekinuta, što onda uopšte ubijaš onu jadnu bubu?:) Ti si, hteo to ili ne, rekao da je moguće ODVOJENO egzistirati u dva vremena onog momenta kada si rekao da si ubio bubu da bi prekinuo egzistenciju u sadašnjem vremenu. Ne znači nužno da moraš da zamišljaš kako AKTUELNO postojiš i u sadašnjem vremenu (i radiš nešto užasno važno:), dovoljno je SAMO da postoji makar i najmanja veza tebe u prošlosti sa sadašnjim vremenom (a u tvom primeru definitivno postoji), i to su već dva "tebe":) To je ono što čini ovaj primer uopšte mogućim, a istovremeno je i osnov njegovog paradoksa (ono što sam naveo u prethodnom komentaru)... Inače, sve ovo do sada sam, naravno, pisao pretpostavljajući da je moguć pozitivan odgovor na tvoje pitanje, pa zato nam je pitanje valjda i privuklo pažnju, zar ne? Ponavljam, ja sam pokušao da razmotrim samo logičku strukturu tvog primera sa nekih zdravorazumskih pozicija, a unutrašnja metafizička priroda vremena nije nam poznata pa da možemo znati da li bi se i kako mogli kretati kroz vreme (ako nekom jeste, svaka mu čast:)...

Ja mislim da ne treba ni da gaziš tu bubu, šta ti je skrivila? Treba samo da tučeš komarce, jer je to situacija ili ti ili on. A komarci nisu bube, oni su stoka neviđena.

Ja sam čula da je donesen neki zakon po kojem ako zgaziš bubu ili mrava plaćaš 5000din.pa ne znam sad posle vaših postova šta da mislim-da li je neko od zakonodavaca insekt pa se plaši gaženja ili nešto drugo. Ne znam eto, nisam pametna.

Odeš u prošlost i promeniš sled događaja... Prošlost nije ništa materijalno, niti je prostor, to je termin za nešto što se već desilo. Sam "odlazak u prošlost", i slične nebuloze kojima se daje ime, me užasavaju.

чек бре, то је батерфлај ефект!

A možda je ta buba reinkarnacija neke poznate ličnosti koju gotivite, a vi je zgazili.

Јес' ти то глед'о "Чари"? :п

@NNDoktor и Цыплёнок

Да ли то онда значи да време није релативно? Тј да ли то значи да није све релативно и да време није варијабла, већ шаблоном утврђена прогресивна константа? И ако је тако, да ли то онда значи да је теорија релативитета само лепа, но погрешна теорија?

@aurora072

Можда је он нека врста стенице? :)

@Borko Pa, to je već drugo pitanje. Ja kada razmatram nešto trudim se da zauzmem poziciju koja je što je što je manje moguće "inficirana" raznim (takozvanim background) teorijama. Fiziku poznajem samo laički - ali koliko ja znam ni teorija relativnosti ne implicira da su prostor i vreme nekakve slobodne varijable, ona samo ispostavlja HIPOTEZU da su moguća određena "zakrivljenja". Inače, i TR je dosta uzdrmana danas, što teorijski, što eksperimentalno (oni firentinski naučnici što su postigli brzinu nekih čestica od preko 400 000 km/h, što direktno protivreči tezi da je c maksimalna brzina). Uostalnom, svi znamo da je Ajnštajn samo obična pozerčina i da je sve ukrao od Maksvela, Lorenca, Mileve Marić...:D