Prijava

e da i verujem da mnogi od nas vole mlade profesorke (ako znaš šta mislim).
U suštini ok su mi profani koji imaju svoj kriterijum i kojima je taj kriterijum jednak za sve. Još ako su duhoviti do jaja. To je to.

Sećam se svih kul predavača. Nastavnica istorije iz osnovne je imala potrebno znanje za taj posao i znala je da prenese podatke na karakterističan način na đake. Zbog nje sam zavoleo istoriju. Zatim profesor statike iz srednje koji je bio duhovit ali nije podnosio sranja, jednostavno je bio autoritet koji je terao i one koji su pravili sranja da se stide, i ono najvažnije morao si da znaš pa da jebeš ježa. Da sumiram, opušteni sa poznavanjem materije i znanjem da tu materiju prenesu na učenike.

Cenim da je jedna od pozitivnih osobina kod prosvetara kada se ne stide na času da priznaju da nešto ne znaju ili nisu sigurni u to.To istovremeno tera mlade ljude da se late knjige i saznaju šta im treba(sad je "guglanje" na snazi,ali knjiga je nezamenljiva).

Treba da dozvole da deca skontaju da su i oni samo ljudi,koji mogu da pogreše.

Isto tako,ako se desi neki kiks,lapsus,lakše je da se sam sebi nasmeješ u društvu,nego da se praviš Toša-kao,nije se desilo,a kasnije cela škola bruji o tvom "biseru",naravno-tebi iza leđa.

Mislim i to da je iskrenost presudna za pozitivan odnos između nastavnika/profesora i učenika.

Naravno,sve ovo se odnosi na ljude koji su prosvetu izabrali za svoj poziv,a ne neke osobe koje su "u prolazu","dok ne naiđe nešto bolje".

Пауновић. То се не да речима објаснити. Томе треба присуствовати.

Cenim da je jedna od pozitivnih osobina kod prosvetara kada se ne stide na času da priznaju da nešto ne znaju ili nisu sigurni u to.To istovremeno tera mlade ljude da se late knjige i saznaju šta im treba(sad je "guglanje" na snazi,ali knjiga je nezamenljiva).

Treba da dozvole da deca skontaju da su i oni samo ljudi,koji mogu da pogreše.

Isto tako,ako se desi neki kiks,lapsus,lakše je da se sam sebi nasmeješ u društvu,nego da se praviš Toša-kao,nije se desilo,a kasnije cela škola bruji o tvom "biseru",naravno-tebi iza leđa.

Mislim i to da je iskrenost presudna za pozitivan odnos između nastavnika/profesora i učenika.

Naravno,sve ovo se odnosi na ljude koji su prosvetu izabrali za svoj poziv,a ne neke osobe koje su "u prolazu","dok ne naiđe nešto bolje".

Nije da se falim, ali po ovom Goginom opisu, bas sam kul sasvim najkulji dasa. :)))
Na nasem faksu je, recimo, jedino Ziropadja bio kul, u osnovnoj sam imala divnog nastavnika nemackog, zato sam i studirala to. A sta je vazno u tom poslu, pa, kao i u svakom drugom- posvecenost, samo ovde to nije posvecenost samo onome sto radis nego i onima za koje radis, koncentracija i sposobnost da odrzis ljudima/deci paznju. Dobro dolazi i prijatan izgled, vedrina je jedna od vaznijih stvari. Ako ti je lose, tu moras da prelomis i da se ne pravis da privatni zivot nema veze sa poslovnim nego da objasnis da nesto nije u redu, jer ce se u svakom slucaju osetiti i najmanji gubitak koncentracije. Nekad moras da iskljucis emocije, kakav god da si, nekada ce ti neko naci zamerke koje treba da analiziras kao da se ne radi o tebi, a onda ih prihvatis ili ne. Ali to ne bi smelo emotivno da te uzdrma, tu moras da budes teflon, i nema to jajce koje ce da se zalepi. Tu ja recimo pravim gresku, mene svaki konflikt uzdrma. Ali mora da se radi na tome. Citav zivot mora da se radi na tome. I najveci mi je ponos kada ne mogu da se setim neke reci, a seti se moj ucenik. Tu mi ego raste ko kvasac! Mada, nekad moras da budes svestan da to uopste nije samo tvoj rad. I kod losih i kod dobrih ucenika. Niti smes sebe da krivis za tudje neuspehe, niti je u redu da sebi pripisujes tudje uspehe. Ali vazno je da dajes sve od sebe. I da, strpljenje! Ne sme da se gubi strpljenje. I moras da budes spreman na promene.
Eto...tolko od nastavnice...

u osnovnoj sam imala divnog nastavnika nemackog, zato sam i studirala to.

e to je to, jednostavno najbolji... kad je on uspio da te još u osnovnoj školi nauči nešto pa ti to zbog njega studiraš to je najveći uspjeh
ja sam imao takvog nastavnika matematike, pravi pedagog, legenda... kada smo završavali školu mi mu kupimo flašu viskija i on je otvori i popije sa nama... konto sam kad završim faks (valjda ću ubrzo) uzeti flašu tog viskija i otići da mu se zahvalim jer je jedan od najzaslužnijih zato što sam tu gdje jesam... mislim da je to najveći uspjeh za nastavnika...

Uglavnom se slazem sa vecinom. Za mog razrednog bih mogao reci ha je bio kul dok nije preterao sa praznom pricom. Sad se sve svodi na morate da se uozbiljite, ja cu da vas napustim...
Bas ga pretera.

I ja sam kao energija zbog izuzetno dobre profesorice nemačkog jezika htela da studiram to. U poslednjem trenutku sam se odlučila za ekonomiju.

Kul nastavnici su veliko blago jer neretko postaju idoli učenicima, koji ih slede dalje u izboru profesije. U mom razredu u gimnaziji drugarica je upisala istoriju, upravo zbog profesora istorije, koji je ostavio snažan utisak na nju, kao odličan poznavalac materije, ali u isto vreme svestrana ličnost sa neverovatnim smislom za humor.
Razredna je predavala biologiju i to je podstaklo troje ljudi da upišu taj smer na PMF, jer su bili oduševljeni njenim časovima i uspela je toliko da im približi taj predmet i razvije kod njih veliko interesovanje za isti.

Mislim da kul profesor pre svega treba da bude stručan. Jedino tako može da izgradi autoritet, koji je ipak vrlo bitan. Drugarski odnos sa učenicima je kul, ali mislim da treba ipak postaviti granicu. Bez onih tradicionalnih metoda- surovih kažnjavanja, izbacivanja sa časa, bespotrebne galame.

Mislim takođe da je bitno da profesor dolazi spreman na čas, jer jedino ako on ceni svoj predmet i učenici će ga ceniti.
Važno je i da časovi budu dinamični, da ume da održi pažnju, pogotovo ako je reč o nastavnicima u osnovnoj školi.
I ovde, kao i u svim drugim profesijama, bitan je taj neki smisao za humor i opuštenost.

Uroše, dečaci u ovom slučaju ne bi uspeli ništa sa table da prepišu. Ruke bi im bile zauzete :)

Од овакве наствнице прораде кликери!

Хахахахах очекивао сам такав коментар!
:)))

Ali nisi pripremio odgovor, a? Sedi jedan!

Професорка био сам неваљао, захтевам да и мене казните.

Sad si nekul nastavnik ispala.

Jok, da, to zaboravih da kazem, profesor mora da poznaje svoje ucenike i da zna na sta dobro reaguju. A Uros zeli da bude kaznjen! :)))

Одмах ми се приучило због оваквог подстрека!

Vis, to ti je ta pedaGagija. :)

Да, некарактеристична наставна средства!
:)))